Če radi smučate, a se še obotavljate, da bi smučarski dopust preživeli v Dolomitih, ker se sprašujete, ali je vredno, naj vas pomirimo – je vredno. Pravzaprav je še več od tega, kar vam bodo potrdili tisti, in ni jih malo, ki se v to italijansko gorovje vračajo že leta, celo desetletja. Zakaj? Prav odgovor na to vprašanje je želela poiskati tudi naša ekipa, ki se je okoli božiča odpravila na raziskovanje smučarskih razsežnosti na 1200 kilometrih prog v Dolomitih.
Arabba z Marmolado, Alda Badia s progo svetovnega pokala Gran Riso, kjer je slovenski alpski smučar Žan Kranjec pred kratkim kar dvakrat osvojil stopničke, Saslong v Val Gardeni, kjer najboljši alpski smučarji vozijo smuk in superveleslalom, in še mnogo več. Nekateri Dolomitom pravijo smučarski raj, drugi ga označujejo kot območje z najlepšimi razgledi, tretji v njem vidijo neokrnjeno zimsko pravljico, četrti poudarjajo brezmejnost smučanja, peti so navdušeni nad popolnostjo smučišča v vseh pogledih, od vrhunsko urejenih prog do številnih možnosti, ki jih ponuja vseh dvanajst smučarskih središč, vključenih v Dolomite. Ničemur od tega ne moremo oporekati, dodamo lahko le, da je smučanje v Dolomitih navdušilo tudi našo ekipo. Zakaj? Odgovor je enostaven. Ker ne gre le smučanje po enem ali dveh hribih, temveč za pravo smučarsko popotovanje po osrčju gorovja, ki vas bo, vsaj nas je, z vsakim spustom le še bolj navdušilo, tako da si boste želeli, da se vaš smučarski dan oz. dopust ne bi nikoli zaključil. Nekaj imajo Dolomiti, kar človeka prevzame, nekaj, česar v drugih smučarskih središčih, iskreno, še nismo začutili.

Naša ekipa je Dolomite obiskala okoli božiča. Temperature niso bile prav nič zimske, pravzaprav prej spomladanske, kar je sicer na smučanju vedno dobrodošlo ob počitku na toplem soncu, nikakor pa ne obetajoče za smučarske proge, ki že po nekaj spustih lahko postanejo le še kupi snežne brozge. Čeprav letos v Dolomitih zaenkrat še ni veliko snega, le okoli pol metra ga imajo, zato na smučine dodajajo tudi umetni sneg, so prav vse proge vrhunsko pripravljene in večinoma tako zdržijo tudi dobršen del dneva. Uživali smo torej v spomladanskem soncu, a čisto zimski smuki. Le kaj bi si povprečen smučar še želel?



Kot smo že omenili, smučarsko območje Dolomiti obsega dvanajst smučišč. Med Slovenci je izredno priljubljen Kronplatz, ne zaostaja pa niti smučišče 3 Zinnen, ki se je v zadnjih letih močno moderniziralo, hkrati pa je za tiste, ki potujejo v Dolomite čez Avstrijo, tudi najbližje, zato ne preseneča veliko slovenskih smučarskih navdušencev, ki prisegajo na smuko na tem smučišču. Vsaj nam manj poznano je smučišče Gitschberg Jochtal – Brixen, ki pa vseeno ponuja kar 110 kilometrov urejenih smučarskih prog. Sledijo Val Gardena, Alta Badia, Arraba, Cortina D’Ampezzo in Civetta, ki jih ni treba posebej predstavljati, saj gre za znana imena med smučarskimi navdušenci. Skupino sestavljajo še San Martino di Castrozza / Passo Rolle, Val di Fassa Carezza, Alpe Lusia San Pellegrino, Val di Fiemme Obereggen. Posamezna smučarska središča bomo predstavili kdaj drugič, saj gre za območje, ki se razteza na kar 3000 km2, poleg tega pa je naša ekipa tokrat smučala s smučarsko karto Dolomiti Superski, ki omogoča dostop do vseh zgornjih smučišč.
Naše izhodišče je bila Alta Badia, ki smo jo na hitro okusili šele zadnji dan, tako da lahko povemo, da je to idealno smučišče za družine, kjer imajo posamezni člani različno raven smučarskega znanja. Ogromno je namreč modrih prog za začetnike, prijaznih rdečih prog za tiste, ki radi in dobro smučajo, niso pa tako zahtevni, da bi morale noge ves čas trpeti. Seveda pa so proge tudi za vrhunske smučarje, ki iščejo nekaj več in bodo v Alta Badii to tudi našli.

Naša ekipa se je osredotočila na znamenito krožno smučarsko pot, imenovano Sella Ronda. To je ena izmed najbolj spektakularnih tur, ki vas s smučmi popelje okoli gorskega masiva Sella in po dolinah Val Gardena, Alta Badia, Val di Fassa in Arabba ter vas vodi čez prelaze Campolongo, Pordoi, Sella in Gardena in skozi vasi Arabba, Canazei, Selva Gardena, Corvara in Colfosco. Prvi dan smo sledili turi v smeri urinega kazalca, ki je označena oranžno; vmes smo želeli osvojiti še slovito Marmolado s 3343 metri, a vreme nam ni bilo naklonjeno; pihal je močan veter, vidljivost je bila slaba, zato smo se odločili, da bo morala smuka z najvišjega vrha Dolomitov počakati na naslednjo priložnost. Drugi dan smo preizkusili še pot v obratni smeri urinega kazalca, ta je označena z zeleno barvo, in bili zopet popolnoma navdušeni. Sella Ronda pokriva približno 40 kilometrov poti in je primerna za srednje dobre smučarje, medtem ko za začetnike ni priporočljiva. Mi smo celoten krog presmučali v približno petih urah (brez postankov), zato priporočamo, da se na smuko odpravite dovolj zgodaj, seveda pa ne pozabite tudi na počitek, ki ga je vedno pametno vključiti v načrtovanje. Seveda pa postanek v eni od številnih gorskih koč ni le pametna, temveč predvsem okusna odločitev, ki jo še podkrepi prijaznost osebja in pestra kulinarična ponudba.
Ob našem obisku na smučišču ni bilo pretirane gneče, seveda pa je tura Sella Ronda bolj obremenjena kot ostali deli Dolomitov. In ravno to je tudi prednost tako ogromnega smučarskega območja – vedno se lahko najde lepa proga, pravzaprav dve, tri, štiri, kjer skorajda ni žive duše, poleg tega pa smo prepričani, da boste ob 1200 kilometrih prog in 450 žičniških napravah našli tisto, ki vam bo pisana na kožo. Hkrati vam bo vedno ostal še kakšen predel, ki ga še niste preizkusili, zato je ponavadi tako, da kdor Dolomite okusi enkrat, je zasvojen in se vedno znova z veseljem vrača. Priporočamo vam, da si ob obisku na telefon naložite mobilno aplikacijo My Dolomiti APP, kjer boste našli aktualne informacije, hkrati pa vam bo ob vpisu številke vaše smučarske karte pokazala tudi, koliko ste presmučali in po katerih poteh ste vozili.



Smučarska karta Dolomiti Superski ni poceni (80 evrov na dan), zato številni Slovenci izkoristijo ugodnosti, ki so na voljo. Veliko predvsem ob odprtju smučarske regije, ko so običajne akcije “plačaš 3, smučaš 4 dni”, mnogo pa jih kupi tudi družinsko smučarsko karto Dolomiti Superski Family, ki stane od 1128 evrov dalje in vključuje vsaj deset smučarskih dni za vsaj tri osebe. Cene so odvisne od števila oseb in dni, vse informacije najdete tukaj, edina slabost te karte pa je, da jo je možno kupiti le fizično na blagajni enega od smučišč v Dolomitih, poleg tega pa velja le za aktualno sezono, prenos v naslednjo ni možen.
Smučanje v Dolomitih je res neverjetna izkušnja. Ne glede na to, ali ste izkušeni smučar ali šele začetnik, vas bodo navdušile neskončne možnosti izbire različnih prog, ki so vrhunsko pripravljene, tako da bodo vaši smučarski dnevi zagotovo nepozabni, pa ne zgolj zaradi vrhunske smuke, temveč tudi osupljive narave, čarobnih razgledov in očarljivih vasic. Naša ekipa se bo zagotovo še vrnila v Dolomite in upamo, da smo za obisk navdušili tudi vas.
















