Prišel je konec šolskega leta in s tem začetek poletnih počitnic. Otroci bodo svoj prosti čas preživljali na različne načine. Čas, preživet v naravi, ima številne pozitivne učinke, ki so prevečkrat spregledani.
Današnji otroci so dejansko že od samega rojstva izpostavljeni digitalnim tehnologijam. Še preden izrečejo prve besede, znajo mnogi dojenčki v roke prijeti pametni telefon in pritiskati na ikone na zaslonu. Ko otrok neutolažljivo joka, se starši pogosto zatečejo k uporabi pametnega telefona, s katerim ga zamotijo in umirijo. »Umirjanje dojenčkov in malčkov z elektronskimi napravami lahko kratkoročno deluje pozitivno, a na dolgi rok to otroku škoduje,« meni pediatrinja Mateja Vintar Spreitzer, »naprave z zasloni nikakor niso primerne za tolaženje in preusmerjanje pozornosti otroka v stiski, za preganjanje dolgčasa, za animacijo pri hranjenju ali za nagrajevanje oziroma kaznovanje. Največ, kar kot odrasli lahko naredimo, je, da smo najboljši možni zgled, odložimo zaslone in se skupaj z otroki podamo v njihov resnični svet.«
Prav tako pediater Denis Baš opozarja, da v praksi opažajo zaskrbljujoč trend, saj v njihove ambulante prihaja vse več predšolskih otrok, tudi že dve- in triletniki, pri katerih so vidna pomembna odstopanja v razvoju. Ti otroci so zelo nemirni, imajo zelo kratkotrajno pozornost, begajo, redkeje vzpostavljajo očesni stik in imajo primanjkljaj na področju komunikacije in socializacije.
Otroci in mladi v t. i. virtualni resničnosti svoj prosti čas velikokrat preživijo zaradi dolgčasa. V tem primeru jim splet nudi hitro in enostavno priložnost druženja in zabave, vse to pa lahko kar hitro vodi v prekomerno uporabo digitalnih tehnologij in spleta. Pogosto se zgodi, da se starši jezijo nad otroki zaradi pretirane uporabe pametnih telefonov ali tablic, medtem ko sami vpričo otroka ves čas “visijo na telefonu”. Uporaba zaslonov v družbi otrok pozornost staršev razprši in poslabša kakovost odnosa med staršem in otrokom. Otroci v odnosu z odraslimi potrebujejo njihovo polno prisotnost.
Znano je, da lahko prekomerna uporaba digitalnih tehnologij vodi v zasvojenost s spletom in digitalnimi tehnologijami. Ta se razvije pri od treh do sedmih odstotkih oseb, ki splet intenzivno uporabljajo. »Zasvojenost z digitalnimi tehnologijami in s spletom se kaže predvsem kot močan čustven odziv ob odvzemu naprave ali onemogočenega dostopa do spleta,« razlagajo strokovnjaki.
Postavljanje pravil je med vzgojo otrok nujno, saj s tem usmerjamo in vzpostavljamo družinski red. Pri tem je pomembno, da otroke spodbujamo pri držanju dogovorov in pravil. Nikoli ni prepozno, da se postavi pravila. Pomembno pa je, da so jasna. Še najbolje je, da pravila veljajo za vso družino, tudi za starše.
Družinski načrt rabe zaslonov, ki velja za vse družinske člane
1. Čas obrokov je čas brez zaslonov.
2. Določite uro v dnevu, ko vsi družinski člani zaslone ugasnete. Dve uri pred spanjem ne uporabljajte zaslonov.
3. Televizija naj ne bo vklopljena za ozadje, tudi računalnike po uporabi ugasnite.
4. Otroci naj zaslone za prostočasne dejavnosti uporabljajo v skupnem prostoru.
5. Noč je namenjena spanju. Pred spanjem in ponoči naj otrok ali mladostnik nima zaslonov v svoji sobi. Določite mesto, kjer vsi družinski zasloni ostanejo čez noč.
6. Večkrat si privoščite dan brez zaslonov.
Primarni pediatri iz Sekcije za primarno pediatrijo Združenja za pediatrijo pod okriljem Odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije so skupaj s strokovnjaki z drugih področij pripravili prve nacionalne Smernice o uporabi zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Nastale so na podlagi izsledkov raziskav in konsenza številnih strokovnjakov ter po zgledih smernic iz tujine. Dokument je dobil široko podporo različnih strokovnih organizacij in si ga lahko ogledate tukaj.
V Centru za krepitev zdravja se močno zavedamo pozitivnih učinkov narave in gibanja. Močno si prizadevamo, da med šolskimi počitnicami otrokom čim večkrat ponudimo oblike preživljanja prostega časa brez zaslona, z različnimi dejavnostmi in telesno aktivnostjo. Skupaj z njimi poiščemo čas za sanje, čas za igranje in povezovanje.
Dan brez zaslona ne poudarja, “čemu se odreka”, temveč temelji na “kaj dobim na zabaven, prijeten in drugačen način”. Ura, ki je bila včeraj posvečena YouTubu in TikToku, postane danes ura porabljena za sproščujoč izlet s sovrstniki. Video igra na deževen dan se spremeni v uro branja, klepet ali zgolj igranje in ustvarjanje. Vse aktivnosti, ki jih izvajamo v našem centru so za otroke brezplačne. Vljudno vabljeni.
Vsebina nastaja v sodelovanju s Centrom za krepitev zdravja Kamnik.