Nekaj posebnega je hoditi s partnerjem v hribe, ampak ali si predstavljate, da bi skupaj z njimi osvojili vseh 14 osemtisočakov. Prav to je uspelo Nives Meroi in Romanu Benetu, ki sta se leta 2017 povzpela še na zadnji neosvojeni osemtisočak Anapurno in s tem zaključila več kot dvajsetletno vzpenjanje na najvišje vrhove sveta. S tem sta postala edina zakonca in edina na svetu, ki jima je to uspelo. Plezala sta brez dodatnega kisika, pomoči šerp in fiksnih vrvi. Roman Benet je kot Beneški Slovenec postal tudi prvi Slovenec s tem dosežkom, italijanska državljanka Nives, ki pa je Italijanka, je pa ob predsednika Italije Giorgia Napoletana dobila red za zasluge. Zgodbo o vzponu na Anapurno sta preko filma Let preplašenega krokarja, ki jima je sledil celotno pot, predstavila v petek na tradicionalnem alpinističnem večeru, ki jih organizira KD Jože Gostič iz Homca.
Odprava na Anapurno je bila ena izmed njunih najtežjih. Skupaj se še z dvema Špancema in dvema Čilencema, ki so jih spoznala na poti, so se borili s snegom, vetrom in mrazom. Večkrat so se morali vrniti in se nato ponovno začeli vzpenjati. Končni vzpon so tako opravili brez prave aklimatizacije, zelo težek je bil tudi spust. Benet je o tem vzponu povedal: »Hodili smo počasi. Vsak od nas je prispeval svoje znanje, svojo tehniko, sama ne bi uspela«.
V pogovoru po filmu sta izdala še veliko zanimivih podrobnosti svojih vzponov. Leta 1997 sta osvojila svoj prvi osemtisočak, in sicer Nango Parbat. V lepem spominu jima je ostal tudi vzpon na K2. « Na K2 sva se prvič po težki, prvenstveni smeri želela povzpeti že leta 1991, a nam ni uspelo. Nives pravi, da je to še dobro, saj če nam bi tak vzpon uspel v prvo, bi se počutili kot mali bogovi. Ko nama je ta vzpon čez par let uspel, sva se počutila kot na medenih tednih, saj sva bila sama na celi gori, bil je čudovit dan in je bilo res lepo. Že samo potovanje do gore je nekaj posebnega, saj potuješ s kamelami«, je spomine obujal Benet.
Kot sama pravita, si osvojitev vseh vrhov nista postavila za nek življenjski cilj, bile so pa sanje. «Nisva imela sponzorjev, ko sva zbrala denar, sva odpotovala. Nekaj denarja sva imeli za vzpon na Kangčendzengo, saj je Nives skupaj še z dvema ženskama tekmovala, katera bo prva, ki bo osvojila vse osemtisočake. Bilo je veliko pritiska na njej, pred sestopom na vrh sem zbolel, zato sva vzpon prekinila,« je Roman govoril o času, ko je leta 2009 zbolel za levkemijo. Uspešno prebolevanje Romanove bolezni dojemata kot še en uspešno osvojen njegov osemtisočak. Leta 2007 sta osvojila Everest, da sta vzpon uspešno zaključila, sta se več kot 20 ur spuščala v bazni tabor.
Ko plezata skupaj, se sploh ne potrebujeta pogovarjati, ker vesta, kaj zmore vsak od njiju in kako reagira v težavah »Kregava se tako doma kot tudi med odpravo. Ravno na vrhu Anapurne sva stala vsak na svojem vrhu in vpila iz vrha na vrh, kateri je ta prav.«.
Nives in Roman sta danes lastnika športne trgovine na Trbižu in še vedno veliko časa preživita v gorah, saj sta še vedno navdušena, kot sta bila na svojih prvih odpravah. Z delom v trgovini privarčujeta sredstva in nabirata dneve dopusta za nove vzpone. Nives je napisala tudi več knjig, Let preplašenega krokarja govori o vzponu na Anapurno, knjiga Sijaj je pogovor med njo in italijanskim teologom, knjiga Ne pustim te čakati pa govori o njunih vzponih na Kangčendzengo.
Na alpinističnih večerih na Homcu so znani po zanimivih gostih, ki jih gostijo na alpinističnih večerih. V gostih so tako bili že Luka Lindič. Luka Stražar, Nejc Marčič, Viki Grošelj, Stipe Božić, Marija in Andrej Štremfelj ter še številnih drugi. Letos je pri društvu še posebej slovesno, saj praznujejo 30 let svojih začetkov. Številka alpinističnih večerov, ki so bili v začetkih popotniški, ni prav veliko manjša.