Vsi poznamo tragično zgodbo dekleta, ki je bilo žrtev druge svetovne vojne. O tem priča tudi aktualna mednarodna potujoča razstava Ana Frank – zgodba za sedanjost, ki se navezuje na življenjsko zgodbo Ane Frank in njen slavni dnevnik, ki ga je pisala med drugo svetovno vojno, ko se je morala skupaj s svojo družino in znanci zateči v skrivališče. Posebnost razstave je, da po njej vodijo učenci in dijaki, torej vrstniki Ane Frank med njenim doživljanjem vojne. Razstava se je ustavila tudi v Osnovni šoli Komenda Moste.
Gostujoča razstava je prevedena iz nemščine, za kar so poskrbeli v Zavodu Ane Frank v Sloveniji, pripravili pa so jo v muzeju Hiše Ane Frank iz Amsterdama. Osnovni namen projekta je preseči klasične šolske okvire podajanja znanja. Z aktivnim sodelovanjem pri pripravi in izdelovanju plakatov, s predstavitvami in vodenjem po razstavi učenci in dijaki krepijo veščine medvrstniškega sodelovanja in izmenjavanja znanja ter tako uresničujejo glavno vodilo projekta – učenci za učence.
Učenci in dijaki, ki so zainteresirani za vodenje, se nanj pripravijo s pomočjo dvodnevnega izobraževanja, ki ga pripravi in izpelje ekipa Zavoda Ane Frank v Sloveniji. Učenci z diskusijo in delavnicami pobližje spoznajo tematiko prve in druge svetovne vojne ter jo povežejo z razstavo, ki jo med izobraževanjem tudi samostojno postavijo. Tako so pri projektu ves čas aktivni, hkrati pa lahko izrazijo svoja občutja, znanja, ustvarjalnost in razstavi dodajo osebno noto s primerjavo življenja Ane Frank s svojim. Izkušnje mladega dekleta in njena zgodba so uvod k dejanskim informacijam o zgodovinskih in družbenih dogodkih medvojnega časa, zgodba pa se navezuje tudi na druge aktualne teme.
Razstavo je na Osnovno šolo Komenda Moste pripeljala knjižničarka Janja Zelnik, ki je poskrbela, da so se devetošolci naučili in pripravili na vodenje razstave. Učenci so izvedli že petnajst predstavitev razstave za razrede predmetne stopnje, za 5. razred so prilagodili zgodbo. “Skozi razstavo smo si ustvarili svoje mnenje o tematiki, menim, da je bila zgodba Ane Frank zelo dobro vpletena v zgodovinske dogodke in smo tako lahko videli, kako se je nacizem začel in preraščal v odkrito nasilje do Judov in drugih ter vodil do ustanovitve koncentracijskih taborišč. Skozi zgodbo o Ani Frank, ki je bila naša vrstnica, smo spoznavali širšo zgodovino tistega časa, ” so učenci OŠ Komenda Moste izpostavili ključna spoznanja ob razstavi.