Homški hrib, ki je pravi osamelec sredi Kamniško Bistriške ravni, in reka Kamniška Bistrica zaznamujeta najbolj severni del domžalske občine. Na razgibanem reliefu so svoj dom našle različne rastlinske in živalske vrste. Svoje pa je dodala tudi hudourniška narava Kamniške Bistrice. Človek je na tem območju bil prisoten že v kameni dobi, čez tisočletja pa je naravno območje preoblikoval do podobe, ki jo poznamo danes. V tem zanimivem okolju so se na Občini Domžale že pred leti odločili za postavitev Homške učne poti, ki jo pogosto nadgrajujejo, zdaj pa ji bodo dodali še pravljično- doživljajsko pot Vilinski Homec.
Prva homška učna pot je potekala ob Kamniški Bistrici, okoli hriba, a so se na občini nato na predlog lokalne skupnosti (Kulturno društvo Jože Gostič) odločili, da pot speljejo še skozi vas in čez Homški hrib.
Dolžina nove učne poti, ki je bila odprta lani, je 4,3 kilometra, višinska razlika je 114 metrov. Začetek poti in parkirišče je pri Gostilni in Penzionu Repanšek. Celotna pot obsega 13 postaj, za katere boste potrebovali dobro uro sproščujoče hoje. Pot je označena z lesenimi tablami, tako da se ne morete izgubiti. Primerna je tako za mlade družine kot tudi za vsakdanji sprehod starejših. Na začetku poti spoznate zgodovino kraja in njegovih prebivalcev. Nato se sprehodite do Kamniške Bistrice in Mlinarske brvi, ki je skupaj z bližnjimi Mlinščicami spomin na bogato mlinarsko dediščino teh krajev. Ob žuborenju reke pot pelje proti severu na gozdno pot, tu izveste več o značilnostih poplavnega gozda in o vodnem živalstvu ter rastlinstvu. Pri jezu vas čaka vzpenjanje proti vrhu porastlega Homškega hriba. Prva postaja v tišini gozda je pri žegnanemu studencu, druga pa že pri Župnijski cerkvi Marjinega rojstva na vrhu hriba. Po grebenu hriba se pot nadaljuje do najvišje točke poti na Pikl, kasneje pa se strmo spusti do same struge Bistrice, do mej s kamniško občino. Pot nato zavije ob vznožju hriba do smučarske skakalnice, nato pa ponovno navzgor do homške cerkve, tokrat do table, kjer si lahko preberete več o njeni zgodovini. Na cesti na Homški hrib stoji Plečnikova vila, malo nižje, ob mrliški vežici pa je arheološko najdišče. Zadnja postaja je ob rojstni hiši opernega pevca, Jožeta Gostiča. Na poti so številne stopnice za lažjo hojo postavili markacisti, za samo pot pa bodo skrbeli pri Lokalnem društvu Jožeta Gostiča, kjer se bodo člani vsaj enkrat na teden sprehodili po poti, da preverijo njeno stanje in jo uredijo. Na homški učni poti pri Službi za turizem Domžale organizirajo tudi vodene oglede. Prvi bo potekal tudi na pustno soboto 26. februarja. Zbor je pri Gostilni Repanšek ob desetih, vstopnica pa bo pusta maska.
Pravljična pot Vilinski Homec
Na isti trasi kot Homška učna pot bo potekala tudi pravljično-doživljajska pot Vilinski Homec, ki bo po Pravljičnem Šumberku že druga taka v občini Domžale. Ime so zbrali, ker je poudarek na poti ob vodi in reki, kar je življenjski prostor vil. Ena od točk bo čofotanje po vodi, nad čimer bodo skoraj tako kot otroci navdušene mame. Na poti bo šest ali sedem različnih točk, postavili bodo tudi številne lesene skulpture. Slavnostno odprtje bodo organizirali konec avgusta. Ob Mlinarski brvi bodo zasnovali Vilinski park, kjer bodo postavili igrala in zasadili zeliščni vrt, za katerega bodo skrbeli krajani. Najznamenitejše igralo bo vilinsko kolo. Ob žegnanem studencu, kjer voda nikoli ne presahne, sredi gozda, pa so že postavljena vilinska lesena počivala. Pri Zavodu Škrateljc pripravljajo beležko z nalepkami za pomoč in bolj zanimivo odkrivanje pravljične poti, pot bo pospremljena tudi s slikanico Vilinski ples avtorja Uroša Grilca. Več o sami poti boste izvedeli, ko bo čas za njeno slavnostno odprtje.