Domžalčanka Nika Pengal, čebelarka in apiterapevtka, ki jo mnogi poznajo tudi pod imenom Gospodična Medična, si je poleg čebelarjenja kot svoje poslanstvo zadala čim več ljudi seznaniti z mnogimi zdravilnimi učinki medu in ostalih čebeljih pridelkov. Eden izmed korakov na tej poti se bo zgodil prav na svetovni dan čebel, in sicer bo jutri izšla njena prva knjiga Skrivnosti Gospodične Medične, Uporaba čebeljih pridelkov skozi zgodbo iz vsakdanjega življenja.
Občutki ob izdaji prvenca so posebni, pravi Nika, saj je bilo za nastanek knjige potrebnega veliko dela in usklajevanj; tudi zdaj, ko bo knjiga kmalu med bralci, sta prisotna nemir in trema. »Pa vendar, tukaj je! Neverjetno,« se veseli Nika.
Knjiga je napisana kot priročnik in je, kot je za Modre novice povedala Nika, namenjena vsem: otrokom, ki že znajo brati, in tistim, ki jim berejo starši ter stari starši, pa tudi odraslim, ki jih zanima svet čebel in uporaba njihovih dragocenih pridelkov. »V knjigi se prepleta zgodba sestrice in bratca, ki z željo pomagati prijateljema do čimprejšnjega okrevanja spoznavata skrivnostni svet čebel, pomen sajenja medovitih rastlin ter opraševanja, čistega okolja in navsezadnje koristi čebeljih pridelkov – medu, cvetnega prahu, propolisa, matičnega mlečka, čebeljega voska, strupa. Glavna junakinja, Gospodična Medična, je čebelarka in apiterapevtka, ki s pomočjo čebel pomaga ljudem do izboljšanja zdravja. Zadnji del knjige je namenjen odraslim, da spoznajo, kako sebi in svoji družini na naraven način pomagati in izboljšati imunski sistem, in je hkrati usmeritev, kdo in kako jim lahko pri tem še podrobneje svetuje in pomaga,« vsebino knjige na kratko povzame Nika, ki meni, da je dobro, da se tako odrasli, še posebej pa otroci čim prej spoznajo s čebeljim svetom. »O čebelah se veliko govori, veliko se dela na ozaveščanju o ogroženosti čebel, sadimo medovite rastline, pazimo na okolje, pozabljamo pa na to, da čebele ne prinašajo le medu. V panje nosijo še cvetni prah, propolis, proizvajajo matični mleček, vosek in čebelji strup. Vse to so pridelki, ki zelo pripomorejo k izboljšanju našega zdravja. Zelo pomembno je, da o apiterapiji poučimo naše najmlajše, zbudimo pozabljeno znanje in ga obudimo v vsakdanje življenje, tako da pravilno uporabljamo čebelje pridelke,« poudarja Nika.
Knjiga se že prevaja tudi v angleški jezik
Ideja o knjigi, ki bi predstavila življenje in delo čebelarke, zori že vse od leta 2017, ko je Nika z medenim čigumijem zmagala na delavnicah Štartaj Domžale in ustanovila blagovno znamko Gospodična Medična. »Zorela je tako dolgo, da sva jo v soavtorstvu napisala z diplomiranim slikarjem Anžetom Gallusom Petelinom. Sama sem poskrbela za del o čebelah in apiterapiji, Anže, ki je vsestranski umetnik, pa je po moji usmeritvi napisal otroško zgodbo. Kot oblikovalka in ilustratorka se je najinemu projektu pridružila Vida Igličar, ki je pred leti poskrbela že za oblikovanje moje blagovne znamke,« pravi Nika, ki je skupaj z Anžetom Gallusom Petelinom knjigo izdala v samozaložbi, a zgodba je že med nastajanjem dobila številne spodbude, tako v Čebelarskem društvu Domžale, kjer Nika skrbi za čebele in dela kot apiterapevtka, kot na Čebelarski zvezi Slovenije, kjer bodo del besedila iz nove knjige uporabili za dramsko igro na temo čebel.
Nika v prihodnje načrtuje predstavitve v knjižnicah, čebelarskih društvih, šolah, sejmih, pa na raznih dogodkih, ki so organizirani v okviru zdravega načina življenja, in drugih, ki podpirajo čebele in naravo. Knjiga se že prevaja tudi v angleški jezik, saj je v angleško govorečem delu sveta veliko povpraševanja po tovrstni literaturi. »Ta del sveta se vedno bolj zgleduje po slovenskem načinu čebelarjenja in uporabi čebeljih pridelkov v zdravstvene namene,« pove Nika, ki pridno kot čebela že snuje tudi nove načrte, a pravi, naj ti še nekaj časa ostanejo skrivnost Gospodične Medične. Do takrat pa lahko vzamete v roke knjigo Skrivnosti Gospodične Medične, naročite jo lahko na facebook strani Gospodična Medična ali na elektronski pošti gospodicna.medicna@gmail.com.