V soboto, 9. septembra, je v Športni dvorani Domžale potekal že 14. gala mednarodni folklorni večer V Grobljah kot nekoč. Obiskovalce je čakal večer, poln glasbe, plesa, petja in raznolikih tradicij ter kostumov.
Prvič je prireditev potekala leta 2009 v Kulturnem domu Groblje brez ozvočenja (razen za povezovalca programa), kot nekoč. Zadnjih sedem let poteka v Športni dvorani Domžale. Na letošnji, vsako leto jo pripravi Folklorno društvo Groblje, so sodelovali Godba Domžale, Domžalske mažoretke in twirlerice, Folklorna skupina Beltinci, Foklorna skupina Federico Angelica iz Aviana v Italiji, Folklorna skupina Gencsapáti z Madžarske, Glasbena skupina Migjeni iz Ljubljane in domača folklorna skupina Folklornega društva Groblje.
Večer je odprla Godba Domžale, ki deluje že od leta 1884. Ustanovil jo je takratni domžalski učitelj Franc Pfeifer. Na prvem nastopu so bili godbeniki oblečeni kar v gasilske uniforme, saj je na začetku delovala kot del gasilskega društva. Niti obe svetovni vojni njenega delovanja nista popolnoma prekinili. Glavni projekt med vojnama je bila gradnja godbenega doma, kjer delujejo še danes. Leta 2014, ob praznovanju 130. obletnice, so pripravili tridnevni slavnostni program, številne nastope, postavili razstavo, izdali jubilejni časopis in zgoščenko ter delno prenovili uniforme. Z udeleževanjem na tekmovanjih Zveze slovenskih godb pa dosegajo izvrstne rezultate. Maja 2015 so osvojili zlato plaketo in tudi prav posebno nagrado za izvedbo obvezne pesmi. Posvečajo se tudi t.i. show programu, zato ogromno energije posvečajo tudi korakanju. Z omenjenim programom gostujejo tudi na festivalih v tujini. Od jeseni 2022 Godbo Domžale vodi Gregor Vidmar, akademski glasbenik in profesor klarineta, zaposlen v Orkestru Slovenske vojske, ki na strokoven način nadaljuje bogato tradicijo godbe.
Godbi Domžale so se v nadaljevanju pridružile Domžalske mažoretke in twirlerice, ki se učijo veščin s palico, plesnih koreografij in plesnih korakov na Osnovni šoli Rodica. Trenirajo pod vodstvom Anite Omerzu Tome, diplomirane trenerke plesa, nacionalne in mednarodna trenerke ter sodnice za mažoretno dejavnost in twirling šport. Vaje mažoretnega plesa in twirlinga na domžalskih osnovnih šolah potekajo že četrto leto.
Uvodni del je dodobra razgrel in pripravil občinstvo na prijeten večer plesa, igranja in petja, ob vezni besedi voditeljice večera gospe Drage Jeretina -Anžin. Parket je sprva zavzela domača Folklorna skupina Folklornega društva Groblje. Zaplesali in zaigrali so gorenjske plese, poleg njih pa plešejo še koroške, dolenjske, prekmurske plese v originalnih kostumih ter animacijski program. Veliko nastopajo v domovih starejših, vrtcih in osnovnih šolah na območju Domžal. Gostovali so tudi v tujini, in sicer v Avstriji, Italiji, Belgiji, na Hrvaškem, Madžarskem in Portugalskem. Letno organizirajo Otroški folklorni festival Pleši, pleši črni kos, Gala mednarodni foklorni večer V Grobljah kot nekoč in Romarski shod pri Sv. Notburgi v Grobljah v sodelovanju s Turističnim društvom Jarše-Rodica. Od leta 2016 je društvo član uglednega mednarodnega folklornega festivala Od Celja do Žalca. Folklorno društvo ima 52 članov, od tega je aktivnih okoli 35. Delujejo pod umetniškim vodstvom Nevenke Unk-Hribovšek.
Nadaljevala je barvita prekmurska Folklorna skupina KUD Beltinci, ki od leta 1938 neguje plesno in glasbeno izročilo Prekmurja. Z igranjem na značilne prekmurske instrumente (cimbale) jih spremlja Mlada beltinška banda. Skupina deluje pod vodstvom Edvarda Črniča in Martine Tratnjek. Nastopajo doma in v tujini, sodelujejo tudi pri snemanju dokumentarnih filmov na temo ljudskih običajev. Letos organizirajo že 51. Beltinški folklorni festival v sodelovanju z Občino Beltinci. Na sobotnem večeru so zaplesali in zaigrali prekmurske plese. Izvedli so dva nastopa, in sicer točko z naslovom Pozvačin, ki je po ljudskem izročilu posebni vabovec, tisti, ki vabi goste na poroko, in točko z naslovom Doužnjek, to je izdelek, ki so ga tradicionalno izdelovali iz slame ob koncu žetve.
Zaplesale in zaigrale so tudi tuje folklorne zasedbe
Predstavila se je Folkorna skupina Federico Angelica iz Aviana, Italija, ki deluje že od leta 1924. Plešejo plese iz Benečije, predvsem pa iz Furlanije. Veliko gostujejo, tekmujejo in tudi prejemajo nagrade. Že večkrat so se udeležili tudi folklornega večera V Grobljah kot nekoč. Od leta 1968 so soorganizatorji avianskega mednardnega folklornega festivala. Vodja skupine je Michele Gasparetto.
Z Madžarske je pripotovala Folklorna skupina Gencspáti. Začetek njihovega delovanja sega v leto 1930, ko so začeli z raziskovanjem in zbiranjem lokalnega in regijskega izročila in ga postavili na oder. Gostujejo po vsej Evropi, pri nas so nastopili že tretjič. Umetniški vodja skupine je Albin Varga.
Iz Ljubljane je prišla Glasbena skupina Migjeni, ki deluje v okviru Kulturnega društva Albancev Migjeni. Že od leta 1989 izvajajo tradicionalno albansko instrumentalno glasbo različnih regij, pa tudi glasbo drugih skupnosti. Zaigrali in zapeli so: Albansko kolo, Dekle na izviru in Dekle na izviru. Skupino vodi Nahid Bejtullahi.
Zavzetost publike ni bilo vprašanje, saj je vsak nastop pospremila z močnim aplavzom in vzkliki navdušenja. Ob tej priložnosti člani Folklornega društva Groblje in njihov predsednik dr. Franc Hribovšek vabijo, ki jih je večer navdušil in so jih ob tem mogoče zasrbele pete, da se jim pridružijo, saj z veseljem pričakujejo nove člane. Ne gre pa zgolj za ples, ampak za celo skupnost, ki ob skrbi za lokalno kulturno dediščino in druženju tudi stke prava prijateljstva. Mogoče pa naslednjega folklornega večera, ki bo potekal 7. septembra 2024, ne boste spremljali v občinstvu, ampak sodelovali kar na plesnem parketu.
Eva Grašič