Včeraj je na Centru za zaščito in reševanje Domžale potekal uradni prevzem novega gasilskega vozila za gašenje in reševanje z višine do 32 metrov, ki bo z najsodobnejšo dodatno opremo omogočilo varno in učinkovito delo v naravnih nesrečah in pri reševanju obolelih oseb oziroma pri vseh delih na višini. Slovesen dogodek je predstavljal tudi zaključek letošnjega občinskega praznovanja v Domžalah.
Kot je spomnil Andrej Jarc, direktor Centra za zaščito in reševanje Domžale, je bila odločitev za zamenjavo starega vozila z avtolestvijo, kupljenega leta 2005, sprejeta leta 2020, ko je julija neurje s točo poškodovalo več kot 700 objektov. Takrat so domžalskim gasilcem na pomoč priskočili gasilci sosednjih občin, regije in tudi poklicni gasilci Gasilske brigade Ljubljana s tehnološko najnaprednejšo gasilsko avtolestvijo. »Po končanem delu smo v našem kotičku za počitek vsi skupaj pili kavo in analizirali, kako učinkovitejši bi lahko bili pri delu, če bi naša avtolestev imela podobne lastnosti. To smo seveda zapisali tudi v poročilo o intervencijah, ki so ga obravnavali pristojni na občini s takratnim županom Tonijem Dragarjem na čelu. Kaj hitro smo dobili spodbudo, da pripravimo načrt zamenjave gasilskega vozila za gašenje in reševanje z višin,« je orisal Jarc in poudaril, da nas naravne nesreče v zadnjih letih ves čas opozarjajo, da moramo prestopati meje – tako tiste v naših glavah kot prostorske v lokalni skupnosti – ter izrazil upanje za nadaljnje dobro sodelovanje z Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje pri nakupu sodobnih modularnih specialnih vozil in Občino Domžale pri reševanju prostorske stiske domžalskih poklicnih gasilcev, »v čast nam je, da imamo pri svojem delu, izzivih, včasih tudi delovanju izven ustaljenih okvirjev neizmerno podporo lokalne skupnosti. Županja Renata Kosec nas dobro pozna, skupaj z vodstvom občine in občinskim svetom spremlja naše delovanje in vem, da bomo skupaj lahko rešili tudi prostorsko stisko Centra za zaščito in reševanje Domžale in tako zagotovili pogoje za nadaljnji razvoj javne gasilske službe ter sistema zaščite in reševanja.«

Domžalska županja Renata Kosec je dejala, da je sistem zaščite in reševanja v Domžalah na zelo visokem nivoju, v prihodnje pa želijo postati ena od najbolj odpornih občin v državi. »Pa ne zato, ker želimo biti najboljši, predvsem zato, da bomo že na preventivi naredili veliko več in v vso to odpornost vključili tudi splošno in širšo javnost. Kaj to pomeni? Na tem mestu lahko zagotovim, da bomo finančno še naprej podpirali stabilnost našega sistema zaščite in reševanja, opremljali vse ekipe in enote, si prizadevali, da bodo povezani in sodelovali, organizirali čim več akcij in vaj ter informirali občanke in občane, kako lahko preventivno ukrepajo in kako lahko tudi nam, sistemu zaščite in reševanja, ponudijo svojo roko, ko bomo to potrebovali,« je opisala Kosec.

Da Občina Domžale vzorno skrbi za gasilstvo, zaščito in reševanje, se je strinjal tudi minister za obrambo Marjan Šarec. »Ne nazadnje je to dokazala pred osmimi leti, ko se je takrat precej smelo lotila projekta ustanovitve javnega zavoda Center za zaščito in reševanje Domžale. Odločitev je bila pravilna, seveda ne najcenejša, ampak zagotovo pravilna in občanke ter občani so varnejši,« je dejal Šarec ter opozoril, da je treba opremo za zaščito in reševanje kupovati v mirnem obdobju, kajti ko zatuli sirena, je treba opremo že imeti. Da je opremljenost na najvišji možni ravni, je naloga občin pa tudi države, je poudaril Šarec in zaključil: »Verjamem, da bomo s skupnimi močmi tudi v prihodnje tako uspešni, kot smo bili doslej, ko smo ne glede na nesrečo, ki nas je doletela, na koncu tudi zmagali, kajti en sam v gasilstvu ne more storiti ničesar, vsi pa prav vse.«

Novo vozilo je dobavilo podjetje Rosenbauer, ki je na podvozju MAN izvedlo nadgradnjo gasilskega vozila za gašenje in reševanje z višine do 32 metrov oz. avtolestve s košaro nosilnosti 500 kilogramov. Vrednost vozila je slabih 773 tisoč evrov, od tega je 350 tisoč evrov prispevala Občina Domžale, 325.000 evrov je bilo pridobljenih na razpisu Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, občine Trzin, Lukovica in Moravče so skupaj prispevale 37.500 evrov, preostanek sredstev pa je bil zagotovljen v okviru sredstev požarnih taks za CZR Domžale.

Center za zaščito in reševanje Domžale skupaj s prostovoljnimi gasilskimi društvi Gasilske zveze Domžale opravlja naloge javne gasilske službe ter druge naloge s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami na območju občine Domžale. Poleg tega kot gasilska enota širšega pomena posreduje tudi na območjih trzinske, lukoviške in moravške občine. Center za zaščito in reševanje Domžale v celoti pokriva 220 kvadratnih kilometrov oziroma skrbi za varnost okoli 53 tisoč prebivalcev. V zavodu je zaposlenih 48 oseb, od tega je 45 operativnih gasilcev. Enota letno opravi okoli 400 intervencij in je v stalni pripravljenosti vse dni v tednu, 24 ur na dan. Poklicni gasilci si med prebivalstvom prizadevajo tudi za dvig zavesti o pomenu protipožarne kulture, samozaščite ter ustreznega ravnanja v nesrečah. Posebej prizadevni so na področju usposabljanja operativnega kadra, neprestano nadgrajujejo strokovne kompetence, povezane s posebnostmi varstva pred požarom in drugimi nesrečami ob intervencijah v industrijskem okolju.
Za glasbene predahe so na dogodku poskrbeli Moški pevski zbor poklicnih gasilcev CZR Domžale pod vodstvom Primoža Leskovca, ki je edini tovrstni pevski pevski zbor iz vrst poklicnih gasilcev v Sloveniji, in Domžalski rogisti.













