V Slovenskih železnicah so se odzvali pobudi knjižnic in na nekatere potniške vlake namestili knjige, ki jih poklanjajo različne knjižnice in jih potniki lahko vzamejo za branje v vlaku ali jih odnesejo s seboj, nato pa vrnejo na katerikoli vlak, ni pa to zavezujoče. Na vlaku, ki vozi med Kamnikom in Ljubljano, so občasno knjigobežnico uredili zaposleni v Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik.
Knjigobežnica je prostor, kjer se prosto izmenjujejo, dodajajo ali izposojajo knjige, pri tem pa lahko sodelujemo prav vsi. Kot je za Modre novice povedala Zehra Bećiragić, pobudnica sodelovanja kamniške knjižnice v tem projektu, v Knjižnici Franceta Balantiča že več let postavljajo občasne knjigobežnice. »Prve so nastale v okviru projekta Knjiga je potrkala na moja vrata. V letu 2018 smo postavili knjigobežnice na železniški in avtobusni postaji Kamnik ter nekaterih ambulantah v zdravstvenem domu Kamnik. Knjige smo zložili v modre lesene zaboje. Zelo hitro so pošle, zato smo z veseljem dodajali nove in nove naslove,« pravi Bećiragić.

Epidemija koronavirusa je nato ustavila knjigobežne projekte, zato so tem modrim lesenim zabojem spremenili namembnost, tako da so postali mini karantene za vrnjene knjige uporabnikov knjižnice. Po koncu epidemije so zopet začeli razmišljati, kako knjige približati uporabnikom, da bi bile na voljo na mestih, kjer se zbira več ljudi. »V tednu splošnih knjižnic, ki je letos potekal med 20. in 24. novembrom, smo pobrisali prah z lesenih zabojčkov, nanje napisali Knjiga gre na vlak, jih napolnili s knjigami in se odpravili na pot. S Slovenskimi železnicami smo se dogovorili, kako knjigo spraviti na vlak ob upoštevanju skrbi za varnost potnikov in zaposlenih. Vsako knjigo smo opremili z nalepko, na kateri piše “vzemi in preberi”, jih fotografirali in se s Slovenskimi železnicami dogovorili tudi o vsebini izpostavljenih knjig,« o plodnem sodelovanju pove Bećiragić.
Tako so na dan splošnih knjižnic, 20. novembra, ob pomoči sprevodnika na postaji v Kamniku postavili knjigobežnico v čakalnico, poleg tega pa tudi prvo knjigobežnico na vlaku v Sloveniji na progi Kamnik–Ljubljana. »V vsakem vagonu so na policah nad sedeži potnike čakale knjige. Dan se še ni dobro naredil in že smo dobili prve odzive veselih potnikov, ki so navdušeno posegali po knjigah in si tako z branjem krajšali čas potovanja,« pravi Bećiragić in dodaja, da so zelo zadovoljni, da so jih Slovenske železnice povabile k sodelovanju, hkrati pa upajo, da se bo ideja o knjigah na vlaku tudi obnesla in obdržala.
Knjige so na potniških vlakih na voljo tudi na določenih ostalih relacijah, akcija bo potekala tudi v prihodnjem letu, in sicer do 23. aprila, ko je svetovni dan knjige. V Slovenskih železnicah k sodelovanju vabijo še druge slovenske knjižnice. Medtem pa v kamniški knjižnici že snujejo nove “knjigobežne” načrte: decembra bodo obnovili knjigobežnici v zdravstvenem domu in čakalnici avtobusne postaje Kamnik, morda, pravijo, pa se bo našlo tudi še kakšno novo mesto za knjigo. »Vsi predlogi občanov (bralcev) so dobrodošli, zato jih ustvarjajmo skupaj in naj čim večkrat vsak prebere “svojo” knjigo,« v knjižnici k sodelovanju vabijo tudi vas.