Reke so skozi celotno človeško zgodovino zaznamovale in oblikovale življenje ljudi. Tega se zelo dobro zavedajo tudi v Zavodu Revivo, v katerem osveščajo o pomenu rek in obujajo miselnost, da so reke dragocen vir življenja. Letos načrtujejo nove aktivnosti s projektom Tokovi prihodnosti, ki so se mu pridružili tudi v AIA – Mladinskem centru Mengeš.
Skupna vrednost projekta, ki se bo izvajal v Mengšu, Domžalah, Komendi, Trzinu ter Vodicah in bo trajal 15 mesecev, je skoraj 75 tisoč evrov, od tega Evropski sklad za regionalni razvoj in Republika Slovenija sofinancirata 80-odstotni delež v višini slabih 60 tisoč evrov, ostalo je strošek Zavoda Revivo in AIA – Mladinskega centra Mengeš. Glavni cilj projekta je ozavestiti in aktivirati mlade k sodelovanju in spoštovanju narave ter njenih virov. »Namen projekta je ozaveščanje lokalnega prebivalstva o trajnostnem skrbstvu za vode, dotaknili pa se bomo tudi diskriminacije žensk in mladih v naravovarstvu.
Želimo narediti korak naprej v zavesti ljudi, da ohranjanje narave in rek ni naloga peščice strokovnjakov ali uradnikov, temveč odgovornost vsakega posameznika,« je za Modre novice o projektu povedala Blanka Tomšič iz mengeškega mladinskega centra in dodala, da so mladi po njihovih izkušnjah zelo motivirani, da bi nekaj spremenili na tem področju, in si želijo vključevanja v tovrstne projekte.
Iščejo fotografije, posnete ob lokalnih rekah in potokih
V okviru projekta bodo organizirane številne aktivnosti. Med prvimi bo predstavitev lokalnih rek skozi zgodovino, kjer bodo na razstavah prikazali, kako so z rekami živeli naši predniki in kako živimo z njimi danes. Prvo izmed osmih razstav bodo odprli v Galeriji Domžale, in sicer 21. maja na svetovni dan rib selivk, ostale pa bodo v krajih, ki jih projekt še zajema, kasneje.
Tema razstave bo skupna na vseh lokacijah, po posameznih krajih se bo spreminjal del, ki se bo nanašal na posamezno lokalno okolje. »Skupaj z lokalnimi prebivalci posameznih občin bomo pripravili razstave o najpomembnejših rekah porečja Kamniške Bistrice in spoznali, kako so se reke spreminjale v zadnjih 200 letih in kaj so bili razlogi, da je prišlo do takšnih sprememb. Vključili bomo zgodbe, fotografije in misli lokalnih prebivalcev ter razstavo prilagodili območju, kjer bo razstava potekala,« razloži Blanka Tomšič.
Da bi to lahko storili, iščejo primerno slikovno gradivo in prosijo prebivalce teh krajev, da jim posredujejo fotografije, posnete ob lokalnih rekah in potokih. »Dobrodošel je vsakršen slikovni prikaz, ki odslikava življenje, biotsko raznovrstnost, delo in dogodke ob rekah v preteklosti. Iščemo tudi spomine in družinske zgodbe ali prigode, povezane s temi rekami, pa naj bo to brskanje po tolmunih za ribami, lovljenje rakov po strugah, padec s kolesa v reko ali prvi poljub. Material bomo hvaležno in smiselno vključili v razstavo, zato prosimo, da pripišete kdaj (vsaj letnica ali obdobje) in na kateri lokalni reki ali potoku je dogodek/zgodba/fotografija nastala. Pripišite tudi avtorja ali lastnika slikovnega gradiva, da ga bom lahko na razstavi navedli. Vsako dodatno pojasnilo po vaši presoji je dobrodošlo,« pravijo snovalci projekta. Material in informacije zbirajo do petka, 15. aprila. V popoldanskem času lahko pustite gradivo v AIA – Mladinskem centru Mengeš ali Knjižnici Mengeš oziroma ga posredujete na eva.horvat@ozivimo.si ali pošljete na Zavod REVIVO, Staretova ulica 1, 1230 Dob. Številne informacije z razstav bodo zbrane tudi v katalogu.
Že drugič bo v Mengšu potekal tudi dogodek EkoReka
Poleg razstav in kataloga bodo v okviru projekta Tokovi prihodnosti potekale še številne druge aktivnosti, kot so delavnice oz. okrogle mize, kjer bodo glavne teme zaposlitev žensk v naravovarstvu nekoč in danes, boj žensk za naravo, pogledi mladih na trajnostno upravljanje narave in vod na območju LAS Za mesto in vas, vključenost žensk v politične (odločevalske) funkcije na področju naravovarstva, zelene spremembe za boljši jutri. V Zavodu Revivo bodo v okviru projekta prevedli tudi otroško knjigo o jegulji Ann. »S pomočjo zgodbe bodo otroci bolje spoznali to v Sloveniji skoraj izumrlo vrsto in njen zapleten razvojni krog, ki ostaja neznanka tudi znanstvenikom,« pravijo v Zavodu Revivo.
Poleg tega bodo v Mengšu organizirali večji enodnevni dogodek, poznan kot EkoReka, na katerem bodo potekale številne različne aktivnosti, od okrogle mize, ribjega poligona za otroke in naravoslovnih delavnic do predstavitve z naravo povezanih društev in projekcije filma na temo rek ter pogovor s snovalci filma.