S slavnostno prireditvijo so sinoči v Termah Snovik obeležili 20. obletnico neprekinjenega delovanja. V prijetnem večeru so se sprehodili skozi zgodovino in mejnike ter dosežke najvišje ležečih slovenskih term, ob tem pa bili enotni, da so Terme Snovik zgodba o uspehu in gonilo razvoja tako Tuhinjske doline kot občine Kamnik, kar gre pripisati predvsem vizionarstvu Ivana Hribarja, očeta Term Snovik, danes njihovega prokurista, in domačinov iz Snovika, ki so kljub posmehu številnih dvomljivcev že pred več kot dvema desetletjema verjeli v zdravilno moč snoviške vode in možnosti razvoja term.
Terme Snovik so eden od najbolj pomembnih turističnih akterjev v destinaciji, saj ustvarijo kar polovico vseh nočitev v občini Kamnik. V 20 letih obratovanja je bazene s termalno vodo obiskalo že več kot 2,5 milijona gostov, ki so ustvarili več kot 560 tisoč nočitev. V Termah Snovik spodbujajo razvoj v sozvočju z naravo, saj zadnja leta svoje produkte tesno povezujejo s filozofijo Sebastiana Kneippa, nemškega duhovnika in vodnega terapevta. Kneipp je razvil naravno obliko zdravilstva, ki vključuje zdrav način življenja, prehrane in zdravljenje z blago delujočimi rastlinami in vodo.
Da je prav spodbujanje zdravega in aktivnega življenjskega sloga, skrb za okolje in dobro počutje gostov, krajanov in zaposlenih, poslanstvo Term Snovik, je poudarila Katarina Hribar, direktorica Term Snovik. »Že od začetka smo povezani z domačini, skupaj organiziramo različne prireditve in tako gradimo prepoznavnost Term, Tuhinjske doline in Kamnika. V epidemiji covida-19 nismo poslovali kar deset mesecev, to obdobje ni bilo lahko, a smo ga izkoristili za pridobivanje novih znanj, vzdrževalna in investicijska dela ter oblikovanje novih turističnih produktov,« je izpostavila direktorica. »Turizem smo ljudje. Zaposleni naredijo ključno razliko v izkušnji oziroma doživetju gosta, zato hvala vsem sodelavcem za predanost in ustvarjanje pogojev, da naši gostje res uživajo pri nas. Naša uspešnost podjetja stoji na trdnih temeljih pravih vrednot, jasnih ciljev in dolgoročne družbeno ozaveščene vizije,« je zaključila Katarina Hribar, ki je rastla skupaj z razvojem snoviških term, saj se je tu kalila kot sobarica, natakarica, receptorka, vodja recepcije, vodja animacije in odnosov z gosti, vodja razvoja in novih produktov in vodja profitnega centra bazen, wellness in Kneipp.
Terme Snovik so gonilo razvoja
Da so Terme Snovik danes največje turistično podjetje v občini Kamnik, je poudaril kamniški župan Matej Slapar. »Skupaj s termami se razvija celotna dolina in tudi občina. Terme Snovik so stabilno podjetje, ki zaposluje domačine, ima lokalne dobavitelje, kratke dobavne verige in je tako samooskrbno, hkrati pa zaradi uporabe obnovljivih virov energije tudi energetsko neodvisno. To daje Termam Snovik stabilnost tudi v času nihanj in kriz. Terme Snovik niso samo največje turistično podjetje v občini Kamnik, temveč so tudi gonilo razvoja. Skupaj z njimi se razvija celotna občina,« je dejal Slapar, s čimer se je strinjala tudi Ilona Stermecki, v.d. direktorice Slovenske turistične organizacije, ki je izpostavila še, da so Terme Snovik kot pionir na področju trajnosti in družbene odgovornosti lahko zgled vsem ostalim ponudnikom.
Terme Snovik so zgodba o uspehu
Kot domačin je Matej Tonin, podpredsednik Vlade Republike Slovenije in minister za obrambo, ocenil, da so Terme Snovik zgodba o uspehu v treh točkah: »Prvič, nemogoče stvari so mogoče, če vanje verjameš. Treba je imeti ljudi, ki verjamejo v nemogoče. Tu moram izpostaviti Ivana Hribarja, ki je kljub norčevanju številnih verjel v zgodbo, in se zahvaliti lastnikom zemljišč, ki so tej nemogoči zgodbi verjeli. Če v nemogoče stvari verjameš in tudi trdo delaš za to, potem se te stvari slej ko prej tudi zgodijo. Drugič, naravna bogastva prinašajo razcvet, če z njimi upravljajo pravi ljudje. Tretjič, turizem je velika priložnost. A nič se ne zgodi samo po sebi, te stvari je treba negovati. Prepričan sem, da je pred slovenskim turizmom in Termami Snovik velika in lepa prihodnost.« Tonin je ob tej priložnosti Termam Snovik podaril plaketo Ministrstva za obrambo, in sicer za prispevek k ohranjanju naravne dediščine Slovenije.
Ivan Hribar prejemnik posebne jubilejne nagrade
Praznovanje 20-letnice je tudi mejnik, ko ocenimo, kaj smo naredili dobro in kaj bi bilo treba spremeniti, je dejal Ivan Hribar. »Lahko rečem, da smo izredno zadovoljni, da smo našo blagovno znamko Eko svet Term Snovik utrdili in smo resnično prepoznavni,« je povedal prokurist ter naštel ključne investicije, ki jih čakajo v prihodnjih letih. »Zaključujemo z ureditvijo zunanje terase, ki bo posvečena Sebastianu Kneippu; izvajamo aktivnosti za postavitev kampa Pri mlinskem kamnu, računamo, da se bo to zgodilo še letos; pripravljamo tudi aktivnosti za hotel z veliko večnamensko dvorano. Najbolj pomembna sta kakovost storitev in zadovoljstvo zaposlenih, zato načrtujemo tudi postavitev vrtca za otroke zaposlenih in tudi okoliških prebivalcev,« je dejal in dodal, da je prepričan, da bodo z mlado ekipo, ki ve, kaj želi, kos vsem izzivom.
Ob praznovanju rojstnega dne v Termah Snovik vsako leto podelijo nagrade ključnim zaposlenim. Ob jubilejnih dvajsetih letih jo je sinoči prejel Ivan Hribar z obrazložitvijo: »Vsaka panoga ima svojega pionirja. Na področju turizma v Sloveniji je to zagotovo Ivan Hribar, ki je daljnega leta 1995 predstavil vizijo razvoja trajnostnega turizma v butičnih, zelenih, podalpskih Termah Snovik. Njegova vizija je postala resničnost. Terme so prejele okoljski znak EKO marjetice, znak Slovenia green accommodation in naziv Top ten green solutions. Ivan Hribar je znan tudi kot eden najvidnejših članov pogajalske skupine Turistično gostinske zbornice Slovenije, bil je eden prvih članov njenega upravnega odbora, vodil je združenje GIZ Pohodništva in kolesarjenja Slovenija in že vrsto let deluje kot predsednik Turističnega društva Tuhinjska dolina. Na vseh področjih svojega življenja s svojo energijo in pozitivnim pristopom navdihuje ljudi okoli sebe. Besed “ne vem, ne znam, ne zmorem” ne pozna. Vedno je usmerjen v to, koliko in kako se da. In v Termah Snovik se da, kar dokazuje tudi nocojšnji jubilej.«