V Domu kulture Kamnik je bila sinoči Slavnostna akademija ob 50-letnici delovanja Simfoničnega orkestra Domžale – Kamnik, na kateri so bile podeljene interne zahvale, poleg tega pa je direktor Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) Damjan Damjanovič Kulturnemu društvu Simfonični orkester Domžale-Kamnik podelil jubilejno priznanje JSKD, posameznim članom pa JSKD priznanja za večletno ustvarjanje v orkestru.
Praznovanje 50-letnice delovanja Simfoničnega orkestra Domžale – Kamnik se je začelo že konec lanskega decembra s tremi slavnostnimi koncerti, dva sta bila v Kamniku in eden v Domžalah, končalo pa s sinočnjo slavnostno akademijo, na kateri je bila v ospredju predvsem podelitev priznanj. Kot omenjeno, je direktor Javnega sklada za kulturne dejavnosti Damjan Damjanovič Kulturnemu društvu Simfonični orkester Domžale – Kamnik podelil jubilejno priznanje JSKD, poleg tega pa sta Tone Ftičar in Matej Primožič, vodji območnih izpostav JSKD Kamnik in Domžale, najbolj zvestim članom za njihovo dolgoletno delovanje podelila Gallusove značke, ki jih JSKD podeljuje za aktivno delovanje na področju ljubiteljske glasbe.
Prejemniki značk so:
- bronasta značka za najmanj desetletno delovanje: Erika Frantar, Katarina Kozjek, Mihael Kozjek, Anže Kozjek, Leon Košak, Petra Ložar, Samo Mikuš, Katja Ražem, Nina Resčič, Rok Spruk, Ana Stoschitzky, Luka Vasle, Ana Šimec, Mirjam Šuštar Peterka, Petra Haler, Vladimir Perić, Neža Capuder, Mojca Škafar, Neža Kolar;
- srebrna značka za najmanj dvajsetletno delovanje: Urška Cerar, Ana Ernestl, Andreja Humar, Mojca Malovrh, Jana Pavli Per, Damjan Tomažin;
- zlata značka za najmanj tridesetletno delovanje: Tomaž Pirnat, Peter Starbek in Peter Šala;
- častna Gallusova značka za najmanj štiridesetletno delovanje: Mirjana Frišek in Janez Spreitzer, ki sta tudi edina še aktivna ustanovna člana orkestra.
Poleg priznanj JSKD so se člani Simfoničnega orkestra Domžale – Kamnik še posebej zahvalili tistim posameznikom, ki so v vseh desetletjih delovanja zaslužni za konstantno rast orkestra.
Orkester nima svojih prostorov
Simfonični orkester Domžale – Kamnik je simbol sodelovanja dveh občin, ki ga že leta podpirata, in eden od redkih ljubiteljskih simfoničnih orkestrov pri nas. Ne samo, da se lahko pohvali z dolgoletno tradicijo, na izredno zavidljivem nivoju je tudi kakovost orkestra. Orkester je valilnica glasbenih talentov, mnogih dirigentov, ki se kalijo na tem področju, hkrati pa ljubiteljskim glasbenikom, predvsem tistim, ki igrajo godala, predstavlja možnost, da po končani glasbeni šoli še vedno lahko sodelujejo v glasbeni sredini.
Simfonični orkester Domžale – Kamnik je nastal jeseni leta 1971 z združitvijo salonskega orkestra Zavoda za glasbeno izobraževanje Domžale in kamniškega Komornega orkestra. Dirigent obeh orkestrov je bil Tomaž Habe, ki so mu člani sinoči posebej zahvalili za več kot dve desetletji vodenja in aktivno udejstvovanje v orkestru tudi v preostalih treh desetletjih. Habe je izpostavil, da je Simfonični orkester Domžale – Kamnik oral ledino na mnogo področjih: orkester je bil začetnik novoletnih koncertov, prvi so imeli božični koncert z Domžalskim komornim zborom in prvi so bili, ki so imeli koncert v naravi. Habe je opozoril, da orkester kljub častitljivi obletnici še vedno nima svojih prostorov, ter apelira, naj se občini Kamnik in Domžale zavzameta za rešitev tega problema. »Škoda bi bilo, če bi delovanje orkestra zamrlo, ker ne bi imeli lastnih prostorov,« je poudaril Habe.
V prijetnem glasbenem programu je orkester pod vodstvom dirigenta Slavena Kulenovića znova dokazal, da njihovo vodilo – smo amaterji, a zvenimo kot profesionalci – še kako drži. Uvodoma so zaigrali Uverturo h komični operi (Blaž Arnič), nadaljevali s skladbo Narodna in scherzo (Tomaž Habe), pri kateri je kot solist nastopil Boštjan Lipovšek, se mojstrsko odrezali pri krstni izvedbi skladbe Pavliha v cirkusu, ki jo je orkestru ob letošnjem zlatem jubileju posvetil Tomaž Habe, zaključili pa s skladbo Spomin (Slavko Avsenik in Vilko Avsenik, prir. B. Adamič).
Foto: Klemen Humar