27. april je v zgodovino našega naroda zapisan kot dan spomina na boj proti okupatorju. Včeraj so ta praznik obeležili v kamniškem parku Evropa. Prireditve so se udeležili predstavniki veteranskih in domoljubnih organizacij ter kamniške občine.
»Danes se po dveh letih ponovno v večjem številu spominjamo dejanj in pogumnih odločitev naših prednikov, ki so premagali okupatorja. Prav je, da se spominjamo pomembnih dejanj polpretekle zgodovine naše države in junaštva posameznikov, ki so dali življenja za to, da živimo in delujemo v svobodni Sloveniji. Želim vam ponosno praznovanje vseh prihajajočih praznikov, in da bi se še dolgo spominjali pomembnih dejanj naših prednikov,« je v pozdravnem nagovoru dejal kamniški župan Matej Slapar.
»26. april je dan, ki je v zgodovini Slovenk in Slovencev zapisan kot datum, ko so se leta 1941 v vili književnika Josipa Vidmarja zbrali predstavniki večjih družbenih gibanj in organizacij z namenom ustanoviti Proti imperialistično fronto, ki se je kasneje preimenovala v Osvobodilno fronto. V programu so zapisali cilje in vrednote, o katerih so Slovenci sanjali že stoletja, se zanje borili in delali. Osvobodilna fronta je pomenila začetek organiziranega boja za obstoj slovenskega naroda, slovenske besede in narodne identitete. Brez takšne organizacije bi lahko tako majhen narod dokaj hitro doživel klavrno usodo in s tem in bi bile pokopane sanje slovenskega naroda o neodvisni in samostojni državi,« je svoj govor začel slavnostni govornik tokratne prireditve, kamniški podžupan Bogdan Pogačar, in poudaril, da so se hude bitke bile tudi na tleh občine Kamnik. Na več kot 600 padlih borcev in aktivistov NOB na Kamniškem spominjajo številna obeležja. Spomnil se je tudi na referendum za neodvisnost leta 1990, ko smo Slovenci z veliko večino izglasovali samostojnost, kar je pripeljalo do osamosvojitvene vojne.
»Tudi osamosvojitvena vojna je terjala žrtve, vsak prebivalec, ki je dal v zgodovini življenje za svobodo naše domovine, je heroj, ki smo se mu dolžni pokloniti in ga nikoli pozabiti. Kamničan Edvard Peperko, ki je padel v vojni za Slovenijo, bo za vedno zapisan v naših srcih, po novem bo v Kamniku po njem imenovana tudi ulica v novem naselju na Poljanah,« se je Pogačar zazrl v prihodnost in dejal, »na mnogo področjih je Slovenija uspešna srednjeevropska država, zagotovo nam še ni uspelo vse, po čemer so hrepenele generacije Slovenk in Slovencev. A smo lahko ponosni, da smo kot del skupine narodov povezani v Evropski uniji. Pravičnost in mir sta v sodobni Evropi vedno bolj pomembni vrednoti, za kateri se moramo potruditi, ju gojiti in se zanju boriti«.
»Državljanke in državljani Republike Slovenije jutri praznujemo dan boja proti okupatorju, praznujmo ga s ponosom in hvaležnostjo, da lahko živimo v najlepši deželi na svetu, na naših domovih naj v znak ponosa zavihrajo slovenske zastave. Slovenski narod ni dosanjal svojih sanj, trdo je delal in se krvavo boril zanje. Vsem čestitam ob državnem prazniku in naj živi samostojna, neodvisna ter pravična Republika Slovenija,« je svoj govor zaključil slavnostni govornik.
»Za domovino smo pripravljeni veliko narediti. Domoljubje, tovarištvo in solidarnost so vrednote, ki nas vodijo. Vem, da se mi vsi skupaj znamo boriti in da ne omagamo ob prvi preizkušnji. To smo dokazali v osamosvojitveni vojni za samostojno Slovenijo, to smo dokazali v nedeljo. Bodimo pogumni, zaupajmo v nove zmage,« je svoj govor začel predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Igor Kanižar in vse prisotne spomini na cilje Osvobodilne fronte, katere najpomembnejši cilj je bil upor.
»Prav upor je gotovo drža v našem slovenskem narodu, ki jo je treba slaviti in se po njej zgledovati. Razmeroma majhni narodi, kot je naš, so morali v to, da so se ohranili, vložiti ogromno truda. Upor je bil nujen za naš narod, ki je dolgo, predolgo živel pod tujo oblastjo. Naši predniki so bili vedno pokončni. Dokazov za to je veliko. Taki so bili v kmečkih puntih in v gibanjih za pravice delavstva. In takrat, ko je šlo za slovenstvo in za ohranitev domovine. General Maister je s svojimi borci po koncu prve svetovne vojne pogumno ubranil našo severno mejo. Partizani so skupaj z zavezniki leta 1945 premagali okupatorje tedanje Jugoslavije, ta zmaga je tudi tlakovala pot do samostojne in suverene države, kar smo uresničili leta 1991. V osamosvojitvenem obdobju je slovenski narod ponovno izkazal veliko enotnost. V vojni za samostojno Slovenijo pa so se na bojnem polju izkazali naši borci iz vrst teritorialne obrambe in slovenske policije,« je vlogo upora za slovensko zgodovino pojasnil Kanižar in vsem državljanom zaželel, da bi se pogumno in samozavestno podali v izzive, ki so pred nami.
Na koncu prireditve so vsi trije govorci, Slapar, Pogačar in Kanižar, k spomeniku revolucije v Parku Evropa simbolno položili cvetje. Kamniški godbeniki so poskrbeli za glasno izvedbo slovenske himne, Igor Leonardi in Ana Vipotnik sta zaigrala in zapela dve priredbi Andreja Rozmana Roze, Ana Kralj Železnik pa nas je z recitacijo spomnila na 100. obletnico rojstva Karla Destovnika Kajuha. Prireditev je povezoval Goran Završnik. V parku so tudi pripravili razstavo kamniškega slikarja in grafika Dušana Sterleta, ki s svojimi umetniškimi deli opozarja na dvoličnost svetovne in državne politike, na precejeno potrošništvo in podcenjeno kulturo.