V soboto je bilo v Študi slavnostno. Ob 90-letnici društva so v uporabo prevzeli nov gasilski avtomobil in gasilski dom. A kot je že v navadi na takih prireditvah, se je vse začelo s parado. V ritmih domžalske godbe so domžalske narodne noše, praporščaki, gasilci in gasilska mladina s kipcem Sv. Florijana korakali skozi celotno vas, od starega gasilskega doma, mimo častne tribune, do novega gasilskega doma. Vse skupaj je v paradi sodelovalo 15 praporščakov, 10 mladih gasilcev, 60 članov gasilskega društva in 15 gasilskih avtomobilov.
»Danes smo imeli lepo priložnost videti gasilsko parado skozi vas. Naše društvo danes praznuje 90 let sodelovanja članov in članov, tekmovanj, pomoči v stiski, tako v naši vasi in bližnji ter daljni okolici. Skozi desetletja smo napredovali, nabirali smo izkušnje na vajah in intervencijah. A za uspešno delovanje potrebujemo prostor in opremo. Stari gasilski dom nam je bilo zelo pri srcu, a ni zadostoval več našim potrebam, zato se veselimo novega. Največ zaslug zanj ima tovariš Borut Ernestl, predsednik gradbenega odbora. Občina je financirana vse od same gradnje. V nov dom bomo parkirali novo gasilno vozilo GVM 1,« je novo pridobitev predstavil Boštjan Narobe, predsednik PGD Študa. Gradnja novega doma krajanov in gasilcev se je začela lanskega novembra, stala je približno milijon evrov.
»Pomoč v stiski je plemenito dejanje v srcu tistih, ki jo sprejeme in tudi tistega, ki jih ponudi. To smo gasilci pokazali v letošnjih velikih požarih. Slovenskemu narodu smo v izjemen ponos. Bodimo ponosni na to, a pazimo, da ogleda ne bomo zapravili. Ko človek združi predanost in zrelost, mu pravimo profesionalec, ko združi pogum in nesebičnost mu pravimo junak in ko združimo, profesionalca, junaka in prijatelja dobimo gasilca,« je več o motivih gasilstva razložil Slavko Jalovec, predsednik regije Ljubljana III.
»Če današnji dan ne bi tako pomemben za vse nas, mene ne bilo tu. Zgrajeno je vse, a med samo gradnjo smo naleteli na različne težave in probleme. Treba je bilo spremeniti namembnost prostora in zagotoviti denar. Vse to smo naredili. Gradnjo smo prestavljali iz leta v leto, ker nismo mogli zagotoviti zemljišča, ne dokumentacije in ne financ. Danes je gasilski dom na mestu starega mlina. Ni bilo poceni, a je bilo vredno. Sedaj je to za nami in naj bo to tudi neki vzorec, kako se tega lotimo in kako lahko skupaj vse uredimo,« je več o domu razložil Toni Dragar in poudaril, da je zaradi zakonodaje lažje graditi dom krajanov kot gasilski dom. Na koncu je župan še povedal: »Ko vsi bežijo iz požara, gasilci tečejo vanj.«
Po vseh govorih je prišel čas za slavnostno predaje in blagoslove pod vodstvom duhovnika mag. Klemen Svetelj. Najprej vozila GVM-1, ki je primerno za prevoz devet oseb in nato še novega doma krajanov in gasilskega doma.
Prireditev je popestrila Godba Domžale, ki je igrala že pri ustanovitvi društva pred 90. leti. Zapele so tudi Študljanske dečve.