V Mladinskem centru Kotlovnica že drugo leto zapored deluje skupina Hura za mulce, v kateri se srečujejo mladi od 12. do 15. leta, ki jih ne druži interes, temveč je namenjena druženju in pogovorom. »Namen manjše skupine je mladostnikom ponuditi varen prostor pri grajenju socialne mreže in učenju komunikacijskih veščin,« pravi mentorica skupine Tina Zupančič, sicer svetovalna delavka na eni izmed kamniških osnovnih šol, ki se ji je ideja za srečanja porodila zaradi opažanja, da se mladostniki družijo le v šoli ali organiziranih interesnih skupinah, kot so glasbena šola, treningi športa, učenje jezikov ipd.
V Kamniku deluje Lokalna akcijska skupina LAS – Preprečevanje zasvojenosti od drog. Na podlagi razpisa Občine Kamnik se koordinacijo in pripravo aktivnosti akcijske skupine že vrsto leto zaupa Mladinskemu centru Kotlovnica. Poleg Tine so članice skupine LAS tudi vse ostale kamniške svetovalne delavke, policisti, predstavniki centra za socialno delo in zdravstva. Če je bil v preteklosti velik poudarek na preventivnem osveščanju v zvezi z nedovoljenimi drogami in alkoholom, so člani skupine zadnja leta opažali močan porast težav v duševnem zdravju. Da je težava še kako resnična, kaže tudi raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju, ki jo je že šestič zapored izvedel Nacionalni inštitut za javno zdravje, ki navaja, da je občutke osamljenosti v zadnjem letu izkusil vsak šesti mladostnik v starosti 11, 13, 15 in 17 let. Več kot tretjina mladostnikov je poročala o rednem doživljanju vsaj dveh psiholoških oz. psihosomatskih simptomov (nervoza, nespečnost, razdražljivost), skoraj 7 odstotkov mladostnikov ima visoko stopnjo simptomov anksioznosti, približno tretjina mladostnikov pa ima povišano verjetnost depresije.
»Več elektronike, več naprav, več odtujenosti med ljudmi, hiter tempo življenja, vožnja od treninga do treninga z vmesnim časom, ki je zapolnjen z napravami in komuniciranjem na družbenih omrežjih. Vse to otrokom onemogoča spontano učenje socialnih veščin in z malo treninga ne more biti dobrih rezultatov. Tudi zato se včasih manj znajdejo in so manj odporni na stvari, na katere smo mi kot otroci bili. Vsa ta organiziranost življenja otrokom in mladostnikom onemogoča, da bi se spontano družili in učili drug od drugega, včasih tudi na neprijeten način,« razlaga Tina, ki jo je ravno ta situacija privedla do razmišljanja, kaj storiti. Porodila se ji je ideja o manjši skupini in lani so jo pod okriljem MC Kotlovnica tudi ustanovili. Mladostnike so povabili k sodelovanju preko svetovalnih delavk vseh kamniških šol in medijev. »Lani sta na prvo srečanje prišli dve dekleti s sklonjenima glavama. Filmsko. Zelo sta se me dotaknili. Tako izgubljeno sta delovali v tem svetu, da bi se kar skrili,« se spominja Tina. Skupina je potem začela rasti in na koncu je štela osem deklic, starih od 12 do 14 let.
Kaj počnejo v skupini?
Program, kaj bo skupina počela, pripravijo skupaj. Poleg pogovorov so dekleta imela tudi piknik, igrala košarko, hodila na sprehode in še kaj. »Moj način dela je tak, da izhajam iz tega, kar potrebujejo mladostniki. Tako skupaj določimo teme, o katerih bi radi govorili, in načine, na kakršne bi radi preživljali ta čas. Da sami soustvarjajo program, se mi zdi zelo pomembno, saj tako začutijo, da imajo vpliv na svoje življenje,« razlaga Tina in ob tem poudari, da je program seveda popolnoma prilagodljiv, hkrati pa izpostavi, da se mladostniki z njo kot nevtralno osebo, ki ni njihov starš ali učitelj, veliko lažje pogovarjajo, zato skupina za njih predstavlja varno okolje, v katerem se počutijo sprejete.
V devetih mesecih druženja so dekleta iz prve skupine postala prave prijateljice, ki so se pogovarjale o zelo osebnih stvareh, si pomagale in svetovale. »Zelo hitro se je ustvarilo zaupanje, tako da se je skupina zdela že skoraj kot skupina za samopomoč. To je bil tudi moj cilj, ampak v resnici je to ideal, tako da nisem bila prepričana, da se to lahko res zgodi,« pove Tina. Ker po njeni oceni dekleta njenega mentorstva niso več potrebovala, so s postopnim opuščanjem srečanj začele rahljati vezi, tako da se danes dobivajo brez nje.
Mladostniki nam nastavljajo ogledalo
Po dobrem odzivu s prvo skupino se je Tina odločila, da z nedavnim začetkom šolskega leta ustanovijo novo skupino. Nekaj srečanj je že za njimi in Tina pravi: »Lanska skupina je bila zelo homogena, dekleta so imela podobne težave. Letos najbrž ne bo tako, ampak nič hudega, se bomo prilagodili. Pomembno je, da je vsak slišan, da vsak pride na vrsto, da je vsak sprejet točno tak, kot je. Manjše skupine so idealne za učenje socialnih in komunikacijskih veščin.« Med te sodijo spoznavanje samega sebe, krepitev pozitivne samopodobe, učenje empatije in tolerantnosti ter širjenje obzorij. »Sploh slednje je zelo pomembno, saj so mladostniki včasih tako ujeti v svoje težave, da ne čutijo, da so režiserji svojega življenja. Sodelovanje v skupini jih opolnomoči z zavedanjem, da imajo svoj glas, kako ga uporabiti, kako najti vire moči … Začnejo se zavedati, da imajo večji vpliv na svoje življenje in niso le lutke, ki jih vodijo drugi,« poudarja Tina. Mladostniki v skupini si tako s pogovorom in izmenjavo izkušenj pomagajo in vidijo, da ima vsak od njih možnost odločitve, ter se naučijo različne načine, s katerimi si lahko pomagajo v težkih situacijah. »Skupina ti da idejo, kakšen je zdrav izhod iz slabega počutja; to nikakor ni rezanje, pitje alkohola ali uživanje nedovoljenih drog ter neskončno igranje igric, pa če je realnost še tako neprijetna,« pravi Tina, ki meni, da se je na skupinskih srečanjih ogromno naučila tudi sama, hkrati pa se zaveda, da ima srečo, da lahko dela z mladostniki. »Najstniki tudi meni pokažejo ogledalo. Današnji otroci so bolj senzibilni in osveščeni, po drugi strani pa tudi bolj kruti, saj so načini za zbadanje bolj dosegljivi,« zaključuje Tina in vse mladostnike, stare od 12 do 15 let, ki se želijo družiti, vabi na srečanja skupine Hura za mulce, ki potekajo vsak torek med 18. in 19. uro v MC Kotlovnica.