Prvo junijsko soboto je v Domžalah potekal že deveti Slamnikarski sejem. Glavni namen sejma je ohranjati in krepiti ljudsko dediščino slamnikarstva, ki je stoletja zaznamovalo Domžale in okolico, hkrati pa se na sejmu predstavljajo tudi številna domžalska društva in mladi umetniki.
Povezovalna nit tudi letošnjega sejma je bila slama in vse, kar lahko iz nje naredimo. Obiskovalci so tako lahko opazovali pletenje izdelkov iz slame, Milka Breznik pa je vodila delavnice pletenja. Predstavili so se tako tuji kot domači izdelovalci slamnatih izdelkov. Seveda pa so si številni obiskovalci lahko tudi sami kupili slamnik.
Vrhunec dogajanja je bil ob 12. uri z modno revijo, ki je postala že zaščitni znak Slamnikarskega sejma. Z revijo so želeli pokazati moderne smernice nošenja slamnikov in oblačil.
»Slamniki niso le zaščita pred soncem. So modni dodatek in se lepo podajajo vsakemu oblačilu. Pri oblikovanju slamnikov tudi tokrat nisem šla v ekstreme. Vsi moji slamniki so dostopni in nosljivi, saj jih je mogoče kombinirati z vsako obleko,« je povedala idejna vodja modne revije in oblikovalka vseh tridesetih slamnikov na modni reviji Ana Cajhen.
Za prvi izhod modne revije se je povezala z lokalnima oblikovalkama Alenko Žnidaršič in Vesno Goršek iz Lup.jeans in Elviro Rosič Kjučanin iz Odbite babite. Pri Lup.jeans so iz odsluženega jeansa izdelali krila, hlače, obleke in torbice. Elvira Rosič Kjučanin, ki se podpisuje pod znamko Babita Odbita, pa je oblikovala bele srajce in tunike iz odpisanega blaga. V drugem delu modne revije so se predstavili študentje Fakultete za dizajn. Oblačila so oblikovali študentje različnih letnikov. Na zadnjem shodu so se predstavile manekene, ki so nosile kreacije Davida Bacalija in Julije Kaje Hrovat, ki sodelujeta tudi pri projektu Vili Van Style. Kombi Vili je namreč prva butična trgovina v Sloveniji, ki potuje po državi in pripelje modo v vsako slovensko vas. Bacali se je na modni reviji predstavil s srajčno obleko, ki je po njegovem mnenju ultimativna kraljica poletja. Najbolje pri njegovih oblekah je, da se ne zmečkajo in so tako idealna oblačila za potovanja. Novo poletno kolekcijo je na modni reviji predstavila tudi Julia Kaja Hrovat, ki jo zanima slovenska kulturna dediščina: »Tokratna kolekcija pripoveduje ljudsko pravljico o kačji kraljici in krivopetnicah, mitoloških bitjih, ki živijo v Trenti. Vsa bitja so prijazna do ljudi in narave, zato kolekcija nosi sporočilo, ki je še kako primerno za današnji čas. Pravljice so tudi zapisane na obleki”.



































Slamniki povezujejo Domžalčane
»Čudovito je, ko lahko v muzeju za nami občudujemo zgodovino slamnikarstva. Še lepše pa je, ko lahko del take zgodovine nosimo na glavi. Slamniki v Domžalah niso pozabljeni, ampak so še kako živi in čudovito je, da jih lahko ponesemo v prihodnost,« je povedal Jure Matičič, direktor Kulturnega doma France Bernik na slavnostnem odprtju sezone slamnikov, kjer je bila slavnostna govornica Nataša Pirc Musar, predsednica Slovenije.
»Prav preko Slamnikarskega sejma in Slamnikarskega muzeja slamnikarstvo pridobiva veljavo in na to ste lahko v Domžalah upravičeno ponosni. Sonce nad nami nam že sporoča, da je čas, da se sezona slamnikov začne. Srečno Domžale,« je dajala predsednica v svojem govoru. Predsednico je sprejela domžalska županja Renata Kosec. Obe sta v dar prejeli slamnik, izdelan po meri, sprehodili sta se pa tudi po samem sejmu.



Čez cel dan je bilo na odru sredi Slamnikarskega parka bogato dogajanje. Nastopili so otroci iz vrtca, domžalske mažoretke, folklorniki, člani Pihalnega orkestra GŠ Domžale in mnogi drugi. Glasbeniki s citrami in kitaristi iz Društvo Lipa so priredili koncert Pozdrav poletju, kjer so nastopili tudi gostje.
























