Občinske stene od včeraj naprej krasi fotografska razstava Dušana Letnarja z naslovom Po sledeh izumirajoče obrti na Kamniškem. Na fotografijah je v kronološkem zaporedju predstavljano žganje apna izpod rok Draga Šlebirja.
»Draga Šlebirja sem spoznal, medtem ko je žgal apno. Nato sem še večkrat vrnil in posnel 15 filmov. Zdaj smo jih končno razstavili,« je povedal avtor razstave Dušan Letnar.
»Letnar je človek, ki dokumentira vse, kar mu pride na pot. Izdelovanje apna izumira, podobna zgodba pa se dogaja tudi z ogljem. Šlebir je tisti, ki izdeluje najboljše apno,« je povedal kamniški župan Matej Slapar.
Drago Šlebir prihaja iz Spodnjih Stranj, kjer je še pred nekaj desetletji bilo kakšnih 15 apnenic, z obrtjo so se ukvarjale generacije apnarjev. Tudi pri Šlebirjevih so imeli včasih tri apnenice. Poleg še delujoče v Spodnjih Stranjah še eno v dolini Kamniške Bistrice in drugo v Stahovici. Šlebirjev oče je v preteklosti žgal apno tudi dvajsetkrat ali celo tridesetkrat na leto. A napredek v razvoju sodobnega gradbeništva je čez leta zmanjševal potrebe po tem nekoč zelo iskanem gradbenem materialu, ki so ga na Kamniškem uporabljali tudi za strojenje kož v nekdanji tovarni usnja.
»V Stranjah imamo peč, ki je visoka 6 metrov, premera ima 3,5 metra in v to peč naložimo kamen. Apnenico je treba napolniti do vrha, potem 8 dni kurimo in požgemo 120 metrov drv. Ko je apnenica prežgana oziroma kuhana, jo naložimo na traktorje, peljemo do jam, kjer z vodo gasimo in spuščamo v bazene. V bazenih se stara in leži eno, dve leti, da je apen uporaben za zidarstvo in pleskarstvo. Apno se uporablja za zidarstvo, pečarstvo, in za obnovo fresk, po večini pa bolj za specialne zadeve. Uporablja se tudi za kamnite hiše, saj je treba uporabljati apneni omet. Nadomestilo apna oziroma umetnega materiala ni, podobni material je industrijski apno, na tak sistem narejenega materiala pa ni. Z enim žganjem apna pridobim med 22 in 23 ton materiala. Zadnjič bom apnenico zakuril letos spomladi in tako se bo končala dvestoletna tradicija izdelava apna v naši družini,« je povedal Šlebir. Ko bo pogorela še zadnja Šlebirjeva apnenica, bo tudi konec te tradicije na Kamniškem, saj ni naslednikov.