nedelja, 13 oktobra, 2024
8.2 C
Kamnik
8.2 C
Kamnik
nedelja, 13 oktobra, 2024
8.2 C
Kamnik
nedelja, 13 oktobra, 2024
8.2 C
Kamnik
nedelja, 13 oktobra, 2024
DomovAktualnoProstovoljci nam dajejo upanje v lepšo prihodnost: slovesni dan prostovoljstva v Kamniku

Prostovoljci nam dajejo upanje v lepšo prihodnost: slovesni dan prostovoljstva v Kamniku

V organizaciji Občine Kamnik in Slovenske filantropije je 24. maja v Domu kulture Kamnik potekal dogodek v okviru Nacionalnega tedna prostovoljstva. Priznanja za naj prostovoljce so dobili zaposleni v javni upravi, naj mentorji in naj zapisovalka prostovoljskih zgodb. Občinam so podelili naziv Prostovoljcem prijazna občina, učencem in zaposlenim v šolah pa izročili priznanja za Junake današnjega časa.


»Zbrali smo se, da se v okviru 23. tedna prostovoljstva iskreno zahvalimo tistim posameznikom, šolam in občinam, ki s prostovoljskim delovanjem pomagajo ohranjati človečnost družbe,« je zbrane nagovorila voditeljica večera Barbara Božič.

»Ob nacionalnem dnevu prostovoljstva znova z veseljem izpostavljamo posameznike, ki nesebično in srčno podarjate svoj čas ter znanje. Dolga leta sem sodeloval v programih, v katerih smo pomagali tistim, ki so bili prisiljeni zapustiti svoj dom. Ravno pomoč prostovoljcev, je tista, ki mi je vrnila voljo v ta svet. Zahvaljujem se Občini Kamnik in vsem prejemnikom priznaj, posameznikom, mentorjem, šolam ter občinam, ki se zavedajo pomena solidarnosti, s čimer prispevajo k bolj solidarni in odprti družbi. Vsem izrekam iskrene čestitke in vam želim, uspešno prostovoljsko pot še naprej,« je prostovoljcem zaželel izvršni direktor Slovenske filantropije Franci Zlatar.

 »Dragi moji, ki dobro mislite in dobro delate. Moji zato, kar se ob vas počitim varno, moji, ker mojemu življenju dodajte smisel in zagotavljate človečnost. Lepo je bilo brati seznam prostovoljcev, ki bodo prijeli priznanja. Ne vem, kaj me je bolj razveselilo, ali dolžina seznama ali pa to, da so med nagrajenimi predstavniki vseh generacij. Izkazalo se je, da noben političen red ne more zadostiti potrebi po medčloveškem sočutju in pomoči. V zadnjih letih smo opazili čedalje večjo usmerjenost v lastne interese in profit. Ampak hkrati so se pojavili novi tokovi, aktivirala se je civilna družba z vladnimi organizacijami in prostovoljci ter prevzela številne naloge. S tem smo dokazali, da med ljudmi še vedno obstajajo prakse medsebojne pomoči. V današnjih časih, ko se spopadamo z epidemijo, vojno v bližini, podnebnimi spremembami in s številnimi begunci, spoznavamo, da brez sodelovanja civilne družbe ne bomo zmogli. Postaja očitno, da nekatere probleme, civilna družba rešuje hitreje in bolj učinkovito kot pa država s svojimi aparati. Mislim, da je čas, da se vprašamo, ne kaj bo država storila zame, ampak kaj jaz lahko storim za državo in za svojo skupnost,« je povedala predsednica Slovenske Filantropije dr. Anica Mikuš Kos.

»Dobrodošli v Kamniku, ki je bogat v smislu kulturne dediščine, naravnih danosti in bogat z ljudi, ki prostovoljstvo nosijo v srcu, zato vas vabim na obisk še kdaj drugič.  Danes smo tukaj zaradi plemenite dejavnosti, ki ne izpopolnjuje le tistih, ki pomoč potrebujejo, ampak tudi tiste, ki jo dajete. Pa naj bo to v šolskih, športnih, kulturnih društvih ali pa v gasilskih društvih. V naši občini je veliko prostovoljskih društev. Še posebej bi izpostavil Zavod Oreli, ki mlade spodbuja, naj se vključijo v prostovoljstvo in pomagajo starejšim. Potem je tu še Zavod Štacjon, kjer si prostovoljci pomagajo med seboj,« je vse navzoče nagovoril župan Matej Slapar in spomnil na prekratkim preminulega Kamničana dr. Aleksandra Dopliharja, ustanovitelja ambulante Pro bono.

Prostovoljstvo po službi je možnost za beg v drugačen svet

»Slovenska filantropija je v imenu slovenske mreže prostovoljskih organizaciji, letos že deveto leto razpisala natečaj za priznanje naj prostovoljka in naj prostovoljec v javni upravi. Letos se je komisija odločila, da podeli en naziv Naj prostovoljki zaposleni v javni upravi in dve posebni priznanji,« je prvo podelitev večera napovedala voditeljica večera.

Naj prostovoljka v letu 2021 je postala Maša Gril, socialna pedagoginja iz Osnovne šole Šenčur, ki kot prostovoljka deluje v Dobrodelnem društvu Petka za nasmeh, skrbi za otroke iz azilnega doma Logatec in koordinira projekt Širimo nasmeh, ne okužbe. Samo v lanskem letu je ustvarila več kot 850 prostovoljskih ur. »Včasih se sprašujem, kje so meje prostovoljstva. Prostovoljstvo zame ni število ljudi, niso ure. Preden rečem ne, dobro premislim. Če rečem ne in dve uri premišljujem, zakaj sem rekla ne, potem vem, da se nisem dobro odločila,« je svoje delo opisala Grilova. Posebni priznanji sta dobili Nataša Pavlovčič iz Trbovelj za delo z mladimi in Irma Blazinšek, ki aktivno sodeluje pri več prostovoljskih organizacijah v občini Vojnik. »Prostovoljka sem že iz srednje šole. Prostovoljstvo mi pomeni sprostitev po napornem delu v službi in na tisoče lepih trenutkov,« je priznala Blazinškova.

Z namenom promocije prostovoljstva in dela prostovoljskih organizacij so pri Filantropiji podelili priznanje za Naj prostovoljsko novinarsko zgodbo. Najboljša prostovoljska zgodba lanskega leta je članek Marije Šelek Skupaj bomo stopili tudi naslednjič, kjer novinarka Jane piše o lanski kampanji ob referendumu za vodo.

Občina Kamnik je prostovoljstvu prijazna občina

Prostovoljci povezujejo lokalne skupnosti in jim dajejo upanje v lepšo prihodnost. A prostovoljstvo je lažje s podporo občin. Zato so pri Filantropiji sedmim občinam podelili naziv Prostovoljstvu prijazna občina, 34 občin pa je ta naziv obdržalo še iz lanskega leta. S tem nazivom se ponaša tudi občina Kamnik in sicer za podpiranje dveh dnevnih centrov, namenjenih osebam s težavami v duševnem zdravju in mlajšim invalidnim osebam. »V Kamniku odlično skrbijo za starejše občane, brezdomce in socialno šibkejše, sodelujejo v nacionalnih prostovoljskih akcijah, podpirajo dejavnosti prostovoljskih organizacij z različnih področij. V Občini imajo tudi posluh za begunce, ki so prispeli iz Ukrajine,« so nagrado obrazložili pri Slovenski filantropiji.

Junaki današnjega časa

»Najmanjšim, ki se v šolah aktivno ukvarjajo s prostovoljstvom podeljujemo naziv Junaki našega časa. Tega letos podeljujemo osmič, veseli nas, da je vsako leto nekaj novih šol. Prostovoljstvo bogati ne učence, ampak celotno skupnost. Tudi prejšnje leto so učenci in zaposleni našli čas, da so pomagali starejšim, okolju in celotni lokalni skupnosti,« je podelitev priznanj učencem in učiteljem napovedala voditeljica večera.

Letos je med prejemniki nazivov 25 šol, med njimi tudi Osnovna šola Komenda Moste za organizacijo interesne dejavnosti Vitezi današnjega časa. Koordinatorici prostovoljskih aktivnosti Mateja Kihar in Meta Štrumbelj sta učence spodbujali k iskanju rešitev, kako lahko s svojimi znanji in spretnostmi, pomagajo drugim v lokalni skupnosti. Tako so učenci razvijali empatijo, pomagali starejšim ter gradili dobre medsebojne odnose, ki so temelj za razvoj skupnost.

Za tisočere liste na drevesu je pomembna zdrava veja. In prav tako je za uspešno podporo prostovoljcem pomemben dober mentor, zato so podelili priznanja za Naj mentorja prostovoljcev, kar je postal Nejc Benčič za kakovostno vodenje prostovoljcev in angažirano podporo njihovemu delu v javnem zavodu Mladi zmaji. Naziv Naj mentorica prostovoljcev 2021 pa je prejela Ivana Karolina Tofant za svoje delo s prostovoljci v Zvezi društev upokojencev Slovenije. 

»Pogosto slišimo kam gre ta mladina. A mi vemo, da na mladih svet stoji. In če pogledamo vse te mlade v dvorani lahko verjamemo, da ima svet okoli sebe trdne temeljne,« je program zaključila Božičeva.