Središče Kamnika bodo letos že petdesetič zavzele narodne noše. Tudi tokrat je osrednja pozornost namenjena oblačilni dediščini, spremljani z vrsto nastopov uglednih folklornih društev, godčevskih in pevskih zasedb ter drugih glasbenih skupin. Pozornosti bodo vredni tudi drugi nastopi na glavnem odru, sejem domače in umetnostne obrti ter druge ponudbe na ulicah prazničnega Kamnika.
Vrhunec prireditve, ki si je z leti pridobila prepoznaven festivalski značaj, bo tudi tokrat nedeljska povorka okrog dva tisoč udeleženk in udeležencev v folklornih kostumih, ki se bodo ob 15. uri podali na sprevod po starem delu mesta.
Letos bo slavnostna povorka sestavljena iz dveh delov
V prvem delu povorke bo 35 folklornih skupin predstavilo 50 tipov oblačilne dediščine na Slovenskem. V drugem delu povorke se bodo predstavila tista turistična in druga društva, ki jih sestavljajo predvsem ljubiteljice in ljubitelji, brez strokovnega vodstva. Novost letošnje izvedbe povorke je VIP tribuna na Glavni trg. Da bodo gledalci povorke čim lažje razumeli dogajanje, bodo letos kar štirje komentatorji na štirih lokacijah, in sicer prvi bo opisoval povorko pri rojstni hiši Rudolfa Maistra, drugi pred Samčevim prehodom, tretji na odru na Glavnem trgu in četrti na Trgu talcev pri spomeniku Rudolfa Maistra.
»Letos smo se zavestno odrekli gostovanju tujih folklornih skupin, ker smo se odločili, da letos predstavimo raznolike slovenske narodne noše. S tem se odmikamo od stereotipa, zgolj ene ali morda dveh ali treh poznanih slovenskih noš, predvsem iz Gorenjske regije, z željo širiti poznavanje noš tudi drugih slovenskih pokrajin. Torej letos med nastopajočimi ni tujih skupin, razen ene iz pobratenega mesta Trofaiach. V drugem delu se bodo povorki pridružili tudi udeleženci nekaterih v Sloveniji delujočih manjšinskih skupnosti. Naj povem, da v drugem delu povorke sodelujejo turistična in kulturna društva in različne interesne skupine, ki so se med seboj povezale, tudi konjske vprege in slovesno okrašeni vozovi z narodnimi nošami ter značilni zapravljivčki«, je nekaj novosti predstavil Tone Ftičar, ki je na Festivalu sodeloval že večkrat. Najprej kot godbenik, sedaj pa skrbi za celotni program. Letos bo približno 2000 udeležencev povorke.
Ftičar je tudi poudaril dolgo zgodovino ohranjanja narodnih noš na Kamniškem. Narodna čitalnica, ustanovljena v letu 1868, je imela odsek ljubiteljev narodnih noš. Člani so v letih 1898 in 1908 pripravili razstavo narodnih noš za predstavitev te vrste dediščine, za popularizacijo in pa seveda za nagovor tistim. Takrat so narodne noše bile pomembne za ohranjanje identitete slovenstva.
»S programom tridnevnega festivala si prizadevamo, da bo vsak obiskovalcev navdušen, zadovoljen in se navdušil nad prikazom naše dediščine, ki je še kako pomembna za ohranjanje slovenstva,« je srečno pot festivalu zaželel kamniški župan Matej Slapar.
Pripravljajo tudi zabavni del programa, ki bo navdušil obiskovalce. Toplo vabljeni na koncert Dejana Vunjaka z Brendijevi barabami, Modrijanov ter kamniških ansamblov Viharnik, Domačini in Šus. Za zabavo bo poskrbljeno tudi v zabaviščnem parku.