Agencija Republike Slovenije za okolje je za severozahod Slovenijo zaradi padavin za popoldne, zvečer in ponoči izdala rdeče opozorilo, za druge dele pa oranžno. Ob tem bo spet prišlo do močnega naraščanja rek, ki bodo predvsem na severozahodu tudi poplavljale.
Padavine se bodo zaradi hladne fronte, ki se iznad Velike Britanije preko Francije hitro pomika nad naše kraje, danes dopoldne hitro krepile, najmočnejše pa bodo predvidoma v prvem delu in sredi noči, ko lahko predvsem na širšem območju Posočja v zgolj šestih urah pade tudi več kot 100 litrov dežja na kvadratni meter. Istočasno bo ob morju pihal zelo močan jugo s sunki med 70 in 100 km/h, zelo vetrovno pa bo tudi v gorah in ponekod v alpskih dolinah.
Kot svarijo na Arsu je pred nami viharna noč z močnimi nalivi in sunki vetra, ki se bodo ponoči od zahoda širili proti vzhodu in v jutranjem času oslabeli in ponekod prehodno tudi ponehali. Padavine se bodo spet nekoliko okrepile v petek v drugi polovici dneva, a izrazitih nalivov zaradi ohladitve ne pričakujemo. Se bo pa meja sneženja v gorah spustila do nadmorske višine med 1000 in 1300 m.
Do petkovega jutra bo 24-urna količina padavin na severozahodu Slovenije predvidoma znašala od 120 do 240, drugod v hribovitih predelih od 60 do 120, sicer pa večinoma od 20 do 60 l/m2.
Po napovedih Arsa bodo največje pretoke reke v zahodni, osrednji in deloma v južni Sloveniji dosegle v petek v jutranjih in dopoldanskih urah, reke na severovzhodu in jugovzhodu pa večinoma popoldne in zvečer. Nekateri vodotoki so še vedno v visokih pritokih, tečejo po poškodovanih strugah, zato so tam poplave še posebej možne.
“Danes ponoči in jutri nas čakajo jesenske poplave. Smo globoko v jeseni in vegetacija ne ponuja več zaščite, zato bodo reke hitro naraščale in poplavile v večjem obsegu. V okolici Ljubljane bo velik pretok Save, podoben poplavam pred desetletjem,” je dejal hidrolog Janez Polajnar.
“Trenutno izvajamo ukrepe po vsej Sloveniji. Na terenu je 212 ekip, ki zagotavljajo pretočnost vodotokov. V pripravljenosti ostajajo vse ekipe, ” je dodala Neža Kodre z direkcije za vode.
O zaostrovanju razmer sporočajo tudi iz Geološkega zavoda, saj lahko pride do močnega plazenja na že poškodovanih območjih.
Vremensko dogajanje se bo v soboto prehodno umirilo, a novo zaostritev razmer lahko predvidoma pričakujemo že v drugem delu noči na nedeljo, 5. novembra.
Ravnajte samoiniciativno
Veliko za svoje varnost lahko naredite tudi sami. Očistite listje z dvorišč in ulic ter preprečite zamašitev odtočnih kanalov. Pospravite dvorišče in predmete, ki jih voda lahko odplavi. Namestite protipoplavno zaščito ⸺ vreče s peskom ali zemljo, PVC folijo ⸺ pred prednja vrata, svetlobne jaške in povsod tam, kjer obstaja verjetnost vdora vode. Izklopite elektriko, plin in vodo. Iz bližine rek tudi odstranite drva, bale sena in vse ostalo, kar bi lahko zamesilo odtoke.
Ko pridejo visoke vode, je pomembno, da najprej poskrbimo za svojo varnost, šele nato rešujemo avtomobile. Življenjsko in ostalo osebno lastnino, kot so denar, zdravila in dokumenti odnesite iz kletnih prostorov. Pritrdite naprave, ki bi lahko izplavale in povzročile škodo, kot so cisterna za kurilno olje ali plin.
Ker ne smemo uživati hrane, ki je prišla v stik s poplavljeno vodo, si pripravimo nekaj vode in ustekleničeno vodo. Na zalogi imejte tudi nekaj denarja, zdravila, tople obleke in prvo pomoč.
Vir grafik: ARSO