Na 16. Festivalu gorniškega filma med 14. in 19. februarjem bomo lahko uživali v 29 gorniških filmih iz 13 držav. Filmi v Domžalah, Ljubljani, Radovljici in Celju so primerni za vse ljubitelje gorniškega filma, alpinizma, gorske narave in kulture.
Prvi festivalski film bo Stena – vzpon do zlata, ki ga bodo predvajali 14. februarja v Ljubljani in v Radovljici. Film govori o olimpijski zgodbi štirih elitnih plezalk, naše športnoplezalne junakinje Janje Garnbret ter olimpijk Shaune Coxsey, Brooke Raboutou in Miho Nonaka. Garnbretova bo skupaj z režiserjem Nickom Hardiejem tudi prisotna na primeri v Cankarjevem domu, ki pa je že razprodana. Slovenska olimpijska prvakinja je tudi glavna junakinja ameriškega filma Janja Garnbret: popolna sezona, ki bo v Domžalah na sporedu 15. februarja.
V domžalskem Mestnem kinu si bomo lahko prvi gorniški film ogledali 16. februarja, in sicer Rdečo hišo. Govori o zadnji evropsko lovsko-nabiralniški skupnosti na Grenlandiji, ki se spopada z velikimi socialnimi spremembami in hudimi težavami zaradi nasilja in samomorov. Isti dan bosta na sporedu še filma Prvenstvena smer v Druju in Daulagiri je moj Everest, ki govori o vzponih slovaškega plezalca Zoltána Demjána leta 1988. Prvi film pa so snemali v živo med prvim vzponom v zahodni smeri Druja v francoskih Alpah. Plezali so tri dni, ves ta čas pa je potekal prenos v živo.
V četrtek je na sporedu poljski film Pot, ki govori o krakovski plezalni sceni. Leo Houlding se je v filmu Veliki Šejki podal na raziskovanje nepreplezanih puščavskih stolpov v Savdski Arabiji. Spremljajo ga slabe skale, globok pesek in obilica dobre volje. Za vse ljubitelje narave organizatorji priporočajo ogled filma Pume – legende ledenih gora, ki se dogaja v gorah v Patagoniji, v južnem Čilu. V glavni vlogi je puma Solitarija in njenih štirih mladičev, ki se v čudoviti naravi borijo za preživetje. Naslednji film Big Bend so posneli v čarobni pokrajini na ameriško-mehiški meji in prikazuje življenje v puščavi najzanimivejših živali v vsej Severni Ameriki. V soboto bodo že tradicionalno vrteli zmagovalne filme festivala.
Filme bodo ocenjevali poljska režiserka in plezalka Eliza Kubarska, ki se podpisuje pod zmagovalni film lanskega FGF Stena senc, bosanski alpinist in ustvarjalec 36 dokumentarcev iz serije Vrhovi Balkana Zehrudin Isaković ter slovenski alpinist in pisatelj Milan Romih.
Ostale lokacije festivala so še Cankarjev dom v Ljubljani, Linhartova dvorana v Radovljici in Mestni kino Metropol v Celju. Filmarji so alpinistične dosežke in zgodbe lokalnih prebivalcev snemali še v Karakorumu (Klasični alpinizem), Angliji (Teorija padanja), Iranu (Sveti kruh) in na Kamčatki (Dežela Krekov). Vsi ljubitelji snežnih leopardov pa boste prišli na svoj račun s filmom Snežni leopardi in prijatelji, ganljivo resnično zgodbo o moči narave in krhkosti življenja v Tibetu.
Na festivalu si bodo obiskovalci lahko ogledali kar sedem filmov slovenskih ustvarjalcev, med njimi tudi alpinistično trilogijo Literarno-vertikalno. Lahko bodo spoznali zgodbo Ivana Bolleja ali pa si pogledali zgodbo o redki gobi, ki jo nabirajo v odmaknjenih kotičkih Himalaje (Goba na vrhu sveta). V filmu Odmaknjenem svetu režiser spremlja štiri turnosmučarske prijatelje na Triglavski magistrali, v filmu 30 vrhov za 30 let samostojne Slovenije pa Andraža, ki se ob 30. rojstnem dnevu poda na 30 vrhov.
V Ljubljani bomo lahko prisluhnili tudi trem predavateljem in dvema tematskima pogovoroma. Alpinist in gorski vodnik Luka Straža bo govoril o svojem iskanju ravnotežja in o svojih vzponih. Alpinist, himalajec, gorski reševalec in zdravnik Iztok Tomazin bo ob knjigi Na meji predstavil tihotapske in druge z mejami v gorah povezane zgodbe od Karavank do Himalaje. Ivan Rejc, ki je že več kot 45 let zapisan alpinizmu, pa bo obudil spomine na svojo bogato alpinistično pot in 40-letnico prve primorske odprave na Aconcaguo.
Na prvem tematskem pogovoru Z znanjem do zvezd bodo avtorji monografije o Alešu Kunaverju govorili o slovenski šoli za nepalske gorske vodnike. Romarke, tri mlade ženske – Maruša Orel, Hana Geder in Jera Musič – ki so premagale kultne daljinske pohodniške poti, pa bodo svoje vtise in spoznanja delile na drugem pogovornem večeru, pridružila se jim bo tudi pisateljica Janja Vidmar. Celoten program in druge podrobnosti najdete na spletni strani festivala gorniski.si.