»Pogumna, neustrašna, nenavadna, karizmatična …, takšna naj bi bila Maistrova pot. Takšen je bil general in pesnik Rudolf Maister. Drzno in odločno je zavzel državne in narodne meje ter postavil temelje današnji slovenski državi. Vendar kljub temu v slovenskem kolektivnem spominu dolgo ni zasedel ustreznega mesta.« Tako so zapisali ustvarjalci projekta Maistrova pot, ki je potekal pod vodstvom Medobčinskega muzeja Kamnik in v sodelovanju s 15 slovenskimi ustanovami (muzeji, knjižnice, arhivi). Nastala je nova spletna stran rudolfmaister.si, kjer si lahko ogledate bogat življenjski opus generala Rudolfa Maistra ter gradiva, ki ga o njem hranijo sodelujoče javne ustanove in Maistrova družina.
Maistrova pot je virtualni projekt, ki sta si leta 2017 zamislili Alenka Juvan in Katarina Mahnič kot del evropskega projekta v okviru programa Evropa za državljane. Pri zdajšnji nekoliko spremenjeni in dopolnjeni podobi je sodelovalo več strokovnjakov iz 15 ustanov, skupaj s pomembnim deležem družine Maister. Glavni namen Maistrove poti je ostal enak, kot je bil na začetku: s pomočjo spleta povezati kraje, v katerih je Maister živel in deloval, ter ustanove, ki hranijo kakršno koli gradivo ali spomin o njem. Spletno stran je izdelala agencija noviSplet (Atribut d. o. o.), za animacijo in logotip je poskrbel Ciril Horjak.
Prestavitev virtualnega projekta je potekala v Gradu Zaprice, kjer domuje Medobčinski muzej Kamnik, povezovala jo je vodja projekta in direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik, mag. Zora Torkar, ki je uvodno besedo predala županu Mateju Slaparju: “Rudolf Maister je s Kamnikom tesno povezan, poleg tega, da je tukaj rojen, so mu na njegovi rojstni hiši leta 1938 namestili spominsko ploščo, leta 1970 so mu postavili prvi spomenik pri kmetijski zadrugi, s tem so postavili Rudolfa Maistra tja, kamor spada, torej med enega največjih Slovencev, ki je obvladoval severno mejo in s tem vplival na naše ozemlje, kot ga poznamo danes. Če ga ne bi bilo, vprašanje, kakšna bi bila danes Slovenija, koliko bi je še ostalo. Leta 1970 so po Rudolfu Maistru poimenovali tudi kamniško gimnazijo. Danes začenjamo virtualno predstavitev Maistrovega življenja skupaj s 15 muzeji, knjižnicami in arhivi.” Župan se je na koncu zahvalil še gospe Alenki Juvan in Zori Torkar ter vsem sodelujočim na projektu.
Projekt celotne Slovenije
“Kot je bilo že povedano, je to projekt celotne Slovenije, 15 muzejev, knjižnic in arhivov. Glavni namen spletne predstavitve je bil, da povežemo vse kraje po Sloveniji, kjer je Maister hodil, deloval, ter po drugi strani, da predstavimo vso njegovo dediščino, ki je dostopna po naših ustanovah obiskovalcem in raziskovalcem. To je zbirka vsega gradiva, ki ga hranimo in je dostopno zdaj na spletni strani rudolfmaister.si. Projekt smo vodili v Medobčinskem muzeju Kamnik s pomočjo strokovnega odbora in koordinatorjev in vseh sodelujočih ustanov,” je glavni namen projekta izpostavila Zora Torkar.
Koordinatorja projekta sta bila Alenka Juvan in mag. Jože Podpečnik, strokovni odbor so sestavljali mag. Zora Torkar, Alenka Juvan (MMK); Renny Rovšnik, mag. Jože Podpečnik (NMS); dr. Vlasta Stavbar (UKM); mag. Marijan Rupert (NUK); dr. Dragan Matić (ARS), dr. Marko Štepec (MNZS); mag. Zvezdan Markovič (Vojaški muzej SV). Sodelujoče ustanove so bile Arhiv Republike Slovenije, Dolenjski muzej Novo mesto, družina Maister, Koroški pokrajinski muzej Slovenj Gradec, Gorenjski muzej, Medobčinski muzej Kamnik, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Muzej novejše zgodovine Celje, Muzej narodne osvoboditve Maribor, Narodni muzej Slovenije, Narodna in univerzitetna knjižnica, Pokrajinski arhiv Maribor, Pokrajinski muzej Celje, Pokrajinski muzej Maribor, Univerzitetna knjižnica Maribor, Vojaški muzej Slovenske vojske, Zgodovinski arhiv Ptuj.
Projekt ni bil sprejet kot evropski, financiranje so omogočile sodelujoče ustanove, Ministrstvo za kulturo in Občina Kamnik.