Lani je minilo 140 let od rojstva ščetarskega mojstra in ljubiteljskega fotografa Petra Nagliča iz Šmarce. Ob tej priložnosti je njegov vnuk Matjaž Šporar pripravil razstavo fotografij njegovega deda in umetniških del, ki so jih prispevali znani slovenski umetniki.
O tej razstavi smo že poročali, ko je novembra lani gostovala v kamniški galeriji Dika. Petra Nagliča, ki se je rodil 1883, je predstavil Jurij Smole, ki skrbi za Galerijo Domžale: »Bil je zelo zanimiv človek, ki je bil izjemno radoveden, neverjetno angažiran ter na neki način kronist nekega časa. S pomočjo njegovih fotografij se lahko vživimo v prostor, zamrznjen na fotografski plošči, osvetljen in razvit na papirju. Lahko potujemo v času, ki ga sami nismo doživeli, smo pa z njim povezani, ker živimo v istem prostoru«.
»Moje ukvarjanje z dedovo zbirko izvira iz leta 1998, ko sem na podstrešju stare hiše našel stare zaboje. Takoj sem začutil, da bi zbirka znala biti nekaj posebnega. Leta 2012 sem prišel v kontakt z kustosi SEM, ki so bili navdušeni, saj je dedek ustvaril čez deset tisoč posnetkov, fotografiral je v lokalnem okolju in tudi izven njega. Rad je dokumentiral gradnjo objektov; leta 1910 je fotografiral romanje v Sveto deželo. Njegove fotografije smo zaradi velikega pomena digitalizirali, takrat sem sam spoznal dimenzije dedovega dela. Pred šestimi leti sem začel razvijati idejo o slikah njegovih fotografij. Prva slika je bila potret, sprva so bile te slike prenos črno-belega spektra v barve, pri novejših delih pa imajo avtorji več svobode,« je razstavo predstavil Šporar. Slike so narejene v različnih tehnikah, predstavljajo pa tudi različne motive, tudi povezane z lokalno zgodovino, tako je na eni fotografiji homški prosvetni dom, ki ga zdaj ni več. Zanimive so tudi fotografije, ki prikazujejo porečje reke.
Razstava je podprta z razstavnim katalogom. V Domžalah si lahko razstavo ogledate do 7. marca.