V petek in soboto so v občini Mengeš na 65. državnem tekmovanju oračev Slovenije in 27. državnem tekmovanju biotehniških šol v oranje gostili najboljše slovenske orače. Tekmovali so s plugi krajniki in obračalnimi plugi v oranju strnišča in ledine na zemljiščih Kmetijskega inštituta Slovenije v Jabljah in ob Lovski koči Mengeš.
»Mengeško polje je tako, kot je bilo že stoletja, polno polj in kmetij. V Jabljah že od leta 1961 deluje pomembna enota Kmetijskega inštituta. Že zadnjih 30, 40 50 let strmimo h kakovostnem izvajanju kmetijske dejavnosti, skrbi za sorte, ukvarjamo se z vrtnarstvom, preizkušamo opremo in sodelujemo pri vzgoji kadrov v kmetijstvu. Letos prvič v 65-letni zgodovini, tu v Mengšu, organiziramo tekmovanje oračev. Upam, da bo oranje še naprej ostalo aktualno, kljub temu da zaradi podnebnih sprememb ni več med najbolj zaželenimi dejavnostmi v kmetijstvu,« je orače in obiskovalce na slavnostnem odprtju pozdravil direktor Kmetijskega inštituta Slovenije Andrej Simončič.
»Oranje je še vedno prvi in najbolj pogosti agrotehnični ukrep na slovenskih kmetijah. Lepo je, da to negujemo in da prenašamo na mlajše generacije ter tako skrbimo za samooskrbo. Vi, tekmovalci to sto tisoč let staro obrt resnično obvladate. Vsem želim lepo naravnano brazdo,» je tekmovalcem zaželel Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije.
»Dandanes ponovno vidimo pomen kmetijstva kot primarne rešitve prehranske samooskrbe. Oranje je klasični način priprave tal za setev in pripravo poljščin ter je včasih pomenilo resnično težaško delo, ki so ga opravljali kmetje s pomočjo volov. A tudi danes je to še vedno zelo zahtevno strojno delo. Plug je treba znati pravilno nastaviti in upravljati. Dobro pripravljena zemlja je prvi pogoj za bogato žetev. Vsakoletno tekmovanje v oranju pripomore k razvoju kmetijstva in k izmenjavi izkušenj,« je povedal Alojz Kovšca, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije, in dodal, da je slovensko podeželje živo, kar dokazuje veliko število mladih tekmovalcev. Tekmovanje je odprla Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko z besedami: »Oranje je prvo v opravilu, ki ga mora vsak kmet opraviti in od tega je odvisno, kakšen je njegov pridelek. V današnjih časih se moramo odločati, kaj in kako bomo predelovali. Spodbujati moramo mlade h kmetovanju, ki jih danes ni veliko. Mi vsi pa se moramo zavedati, da je slovenska hrana kakovostna. Tekmovanje v Sloveniji ima dolgo tradicijo«.
Tekmovalo je petnajst tekmovalcev. Skupaj so v dveh kategorijah, plugov krajnikov in obračalnimi plugi, tekmovali tako dijaki kot starejši. V prvi nalogi so morali tekmovalci izorati čim bolj ravno brazdo, ki pa ni smela biti pregloboka. Nato so tekmovalci s pomočjo plugov izdelovali klin, krono in razor ter še ostale elemente, za kar so imeli 2 uri in 40 minut časa. Pogoji so bili zelo težki, saj so bila tla zelo suha. Zelo pomembno vlogo na tekmovanju so imeli sodniki, ki jih je bilo 13. Vodja tekmovanje je bil Jože Benec, direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Ljubljana. Zmagovalci potujejo na svetovno prvenstvo v oranju. Letošnje bo na Irskem.
Po tekmovanju oračev so se ženske pomerile v vožnji s traktorjem. Na prizorišču se je oba dneva odvijal tudi pester spremljevalni program z Dnevom koruze, raznimi predstavitvami Kmetijskega inštituta Slovenije, na stojnicah pa so se predstavila društva občine Mengeš. Rezultate vseh tekmovanj si lahko ogledate na tej povezavi.