Malo za šalo, a obiskovalci predstavitve zbornika ob 60-letnici delovanja Težkoatletskega kluba Domžale (TAK Domžale), ki je v začetku januarja potekala v domžalski knjižnici, smo izvedeli tudi to zanimivost, poleg številnih drugih, ki so zaznamovale 60-letno delovanje tega uspešnega domžalskega športnega kolektiva.
Začetki kluba segajo v Prevoje pri Šentvidu. Na ustanovnem sestanku 17. marca 1963 so bili trije ustanovitelji, Zmago Berlec, Lojze Dolenc in Milan Kosmatin, a kaj hitro se je med okoliškimi fanti pokazalo veliko zanimanje, tako da je klub uspešno rastel, čeprav so bili začetki izredno skromni in brez prave opreme. Leta 1970 je klub dobil nove prostore za treninge v mali dvorani komunalnega centra v Domžalah, kar je privabilo še več članov iz Domžal. Sedemdeseta in osemdeseta leta prejšnjega stoletja so bila obdobje številčnega članstva in velikih uspehov. Tako so kot klub leta 1977 osvojili tretje mesto v prvi jugoslovanski zvezni ligi, leta 1982 pa pod okriljem jugoslovanske zveze organizirali svetovno prvenstvo v Ljubljani. Devetdeseta leta so prinesla izzive, saj se je po razpadu Jugoslavije podrl tudi tekmovalni sistem, a v težkoatletskem klubu Domžale so kljub temu vzdržali, zato se danes lahko pohvalijo, da so poleg ljubljanske Olimpije edini slovenski težkoatletski klub s tako dolgo tradicijo. Zadnja leta so jim prinesla porast števila članov, trenutno imajo 24 tekmovalcev, sicer pa okoli 50 članov, prenovili so klubske prostore v kleti pod domžalsko športno dvorano, kjer še vedno domujejo, nakupili novo opremo, poleg tega pa je klub v vzponu tudi rezultatsko. »Klub je v zadnjem času dosegel izvrstne rezultate. Na zadnjem državnem prvenstvu smo pobrali največ medalj, trikrat zapored smo bili najboljši klub. Kot ekipa smo dosegli rekord, kar je zelo verjetno najboljši rezultat v 60-letni zgodovini. Ker arhiv pred letom 1998 ni popoln, tega ne moreva z gotovostjo trditi, a glede na vse rezultate pred tem, ki sva jih našla in pregledala, meniva, da je to zelo verjetno,« sta na predstavitvi povedala Valentin in Jernej Orešek, avtorja zbornika in tekmovalca v dviganju uteži ter aktivna člana domžalskega kluba, ki sta lani prevzela tudi funkciji predsednika in sekretarja v klubu.

Ravno zaradi pomanjkanja arhivskih virov izpred dvajsetih let je bila izdaja zbornika obsežna in zahtevna naloga. Poleg obsežne vsebine – avtorja pišeta o olimpijskem dviganju uteži, zgodovini kluba, klubskih prostorih in opremi, tekmovanjih in članih kluba ter treningih, pripravah, seminarjih ipd. – zbornik prinaša tudi bogato fotografsko gradivo. Čeprav sta imela avtorja tudi s pridobivanjem fotografij precej težav, smo si jih na fotografski projekciji nekaj lahko ogledali tudi obiskovalci predstavitve zbornika in se tako sprehodili po zanimivi preteklosti olimpijskega dviganja uteži v Domžalah.
Ker je dviganje uteži šport z dolgo tradicijo, prisoten je bil, denimo, tudi na prvih olimpijskih igrah moderne dobe, ki so potekale leta 1896 v Atenah, nismo mogli mimo vprašanja, ali je med načrti oz. željami tudi uvrstitev katerega od članov TAK Domžale na olimpijske igre. »Seveda so naši cilji visoki, a v bližnji prihodnosti težko pričakujemo, da bi se tekmovalec iz našega kluba udeležil olimpijskih iger. Dolgoročno pa ne vemo; če bomo dobro delali, je vse možno, in morda se ta želja tudi uresniči,« je dejal Valentin, medtem ko je Jernej pojasnil, da je uvrstitev na velika tekmovanja v dviganju uteži izjemno težka. »V Sloveniji se zdi, da je dviganje uteži obroben šport, globalno gledano pa je ravno nasprotno. Skorajda ni države, kjer se ne bi ukvarjali s tem športom,« je razložil Jernej, ki med vzroki za veliko globalno popularnost tega športa izpostavlja predvsem dejstvo, da ni drag. »Lahko se izvaja kjerkoli, potrebuješ le platformo in uteži, poleg tega pa tudi ni odvisen od naravnih danosti in zato ni rezerviran le za določene države. Velesila v tem športu je Kitajska, sledijo države nekdanje Sovjetske zveze, Iran, tudi Poljska, Nemčija, Francija. Naš šport je razpršen po vsem svetu in nemogoče je napovedati, s katere celine, kaj šele države, bo prišel tekmovalec, ki bo osvojil medaljo, saj je konkurenca res močna,« je povedal Jernej.

Izdaja zbornika je sklepno dejanje obeleženja 60-letnice delovanja kluba, ki so jo lani pospremili še z organizacijo mednarodnega prvenstva in srečanjem vseh sedanjih ter nekdanjih članov. V klubu imajo smele načrte tudi za naprej. »Predvsem želimo izpeljati celoten program treningov, ki je vnaprej točno določen, in letne priprave, med načrti pa je tudi udeležba na tekmovanjih, med drugimi tudi mednarodnih v tujini. Slovenija je precej majhna za naš šport, zato je za kakovostno delo nujno povezovanje s tujino. Poudarek bo tudi na pridobivanju novih članov, predvsem mlajših. Zaenkrat s tem res nimamo težav, a stalno je treba gledati v prihodnost, zato ne smemo ustaviti promocijskih in ostalih aktivnosti, zaradi katerih se število članstva viša, s tem pa tudi kakovost članov. Dela imamo še veliko,« je zaključil predsednik TAK Domžale.