V ponedeljek je na gradu Zaprice potekala predstavitev 26. knjige Kamniškega zbornika, ki tokrat prinaša 51 prispevkov, ki so tako ali drugače povezani s Kamnikom.
V 26. knjigi zbornika je s svojimi prispevki sodelovalo 56 avtorjev, pri izbiri in pripravi besedil za objavo je sodelovalo 15 članov uredniškega odbora. Kamniški zbornik, ki ga je na gradu Zaprice številčni zainteresirani javnosti podrobno predstavila njegova glavna urednica Marjeta Humar, na 402 straneh prinaša pomembne nove vsebine. V prvem delu je podrobno predstavljeno delo Občine Kamnik v letih 2020–2021, sledijo članki s področja naravoslovja, zgodovine, kulture, umetnostne zgodovine, humanistike, muzeologije in bibliografije. Ker je zbornik začel nastajati že lani, je poseben razdelek namenjen 30-letnici samostojne Slovenije. Predstavljeni so tudi pesnica Gordana Kunaver in pesnice ter pesniki Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra pa slikarja Ferdo Mayer in Stane Balantič ter slikarka Mira Resnik. Sledita dva pogovora, in sicer z Markom Petkom, predsednikom Planinskega društva Kamnik, in zakoncema Rozman, ki sta posvojila dva temnopolta dečka.
V poglavju osebnosti je članek o Heleni Koder, Ivanu Nograšku, Leopoldu Maksimiljanu Raspu, Francu Ksaverju Pircu, Antonu in Fani Šenica, Klavdiji Žvokelj Gabrijelčič, Aniti Meze, Gregorju Maliju, Ernerstu Mayerju, Francu Piberniku, dr. Toneta Cevcu in Božidarju Droveniku. V razdelku Ob jubileju so objavljeni članki o 20-letnici delovanja Kluba gorskih tekačev Papež, 100-letnici gorskega reševanja na Kamniškem in 110-letnici delovanja KUD Motnik. Zbornik zaključujeta dva spominska članka v čast profesoric Tine Romšak in Ive Cigler.
Kot je povedala urednica Humar, v tokratnem zborniku zaradi omejenega obsega niso mogli objaviti vseh besedil, ki so jih prejeli, a obljubila, da bodo ti objavljeni v naslednji številki Kamniškega zbornika. Vsem avtorjem, urednici in uredniškemu odboru se je zahvalil tudi kamniški župan Matej Slapar, ob tem pa dejal še: »Vsak zbornik odseva zgodbe Kamničank in Kamničanov, organizacij in ljudi. Zapis ostaja bogata dediščina za prihodnje generacije. Gre za pomembno delo, zapis v zgodovini časa, ki nam bo ostal za vedno.«