Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili posodobljene podatke o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah. Z omogočanjem boljše dostopnosti in dosegljivosti podatkov o zdravju na ravni lokalne skupnosti želijo pri NIJZ-u spodbujati krepitev zdravja in preprečevanje bolezni v okoljih, kjer živimo in delamo. Kazalnike so večinoma izračunali glede na podatke prvega pandemičnega leta 2020.
Splošno zdravstveno stanje in umrljivost
V občinah se pojavljajo razlike v številu dni bolniške odsotnosti. En prebivalec Domžal je bolniško odsotnost koristil 14-krat v enem letu, v Kamniku in Trzinu pa 18-krat. Delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka, je bil v Kamniku, Trzinu, Mengšu in Komendi, nižji od slovenskega povprečja, za sladkorno bolezen velja enako. V Domžalah je ta delež enak slovenskemu povprečju.
Bolnišnico obravnavo po kapi v občinah sta potrebovali manj kot dve osebi na 1000 prebivalcev, kar je manj, kot je slovensko povprečje, ki znaša 2,1. Nižji ali enak slovenskemu povprečju je delež uporabnikov pomoči na domu. Največ ljudi stori samomor v občini Komenda, in sicer 26 na 100.000 prebivalcev, najmanj pa v Mengšu, kjer je stopnja 15 na 100.000 prebivalcev.
Podatki o posledicah prometnih nesreč
Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah v Sloveniji je 1,3 na 1000 prebivalcev. V naših občinah je ta delež najvišji v Komendi, kjer znaša 2,3, najnižji pa v Mengšu, kjer znaša 1,7.
Uspeh preventivnih programov
V Sloveniji se povabilu v Program Svit, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in dank odzove 64 odstotkov povabljeni, v naših občinah je ta odstotek višji za en do šest odstotkov. Po drugi strani pa se povabilu v Program Zora odzove manj ljudi, kot je slovensko povprečje (70 %). Več podatkov najdete na straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje.