Odločitve, ki jih sprejemajo občinarji pomembno vplivajo na naše vsakdanje življenje. Zato imamo pravico dobiti vse informacije o občinskih sejah in proračunih. V nevladnih organizacijah – Danes je nov dan, Inštitut za druga vprašanja, Organizacija za participativno družbo in PIC (Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja) – so zato pripravili raziskavo preglednosti in odprtosti slovenskih občin.
Ocenjevali so, kako dobro občinarji informirajo prebivalce občin o svojem delovanju. V raziskavi so z 80 kazalniki ocenili vseh 212 slovenskih občin. Ocenjevali so transparentnost delovanja občinskega sveta, preglednost občinskih spletnih mest in dostopnost informacij, vključenost javnosti v postopke sprejemanja proračunov in ostalega delovanja občin. Ugotovili so, da v Slovenji večina občin ni odprta do občanov, niti nimajo preglednih spletnih strani, temveč zaposleni zgolj sledijo zastarelim praksam in nizkim zakonskim standardom. Tudi kadar so podatki na spletnih mestih objavljeni, so pogosto skriti v hiperpovezavah ali več sto strani dolgih dokumentih.
Kako so se odrezale modronovične občine?
Najbolj vključujoči med modronovičnimi Občinami so v Kamniku, ki je na 6. mestu med 212 slovenskimi občinami. Dosegli so 53 od 100 možnih točk. V raziskavi so ugotovili, da so občinske seje najavljene vnaprej in da so dostopni njihovi zvočni posnetki, ni pa na voljo videoprenosov. Člani občinskega sveta so zbrani na poimenskem seznamu s kontaktnimi podatki. Obveščajo tudi prebivalstvo o rebalansu proračuna, a do bolj natančnih informacij je težko priti. Na občini ne obveščajo svojih občanov o participativnih procesih.
Občina Komenda je dosegla 45 točk in s tem 28. mesto. Tu so seje občinskega sveta na spletnem mestu in gradiva so zbrana na enem mestu. Hitro objavijo zapiske sej, a brez transkripcije. Ni javno objavljenih rezultatov glasovanj. Javno na spletu razkrivajo odgovore na pobude, predloge in vprašanja svetnikov. 30 dni ali več traja javna razprava o proračunu.
Občina Trzin je na 61. mestu z 38 točkami, kar je še vedno boljši rezultat kot pa v več kot polovici drugih občin. Datume sej objavljajo vnaprej, manj kot sedem dni pred sejo. Ne objavljajo gradiv za sejo in seznamov udeležencev. Na spletnih straneh tudi manjka veliko drugih informacij od rezultatov glasovanj do transkripcij sej. So pa objavljeni osebni podatki o svetnikih in o članstvu v komisijah. Na spletnih straneh se zlahka znajdemo. Proračun ni participativen.
Občina Mengeš je na 116. mestu s 33 točkami. Občinske seje najavijo dovolj časa vnaprej. Seje se ne predvajajo v živo. Podatki o svetnikih niso objavljeni. So pa javno dostopni zvočni posnetki. Proračun sprejemajo v zakonskem roku z dvema branjema. Seje delovnih teles najavijo vnaprej. Občinarji objavljajo poročilo o izvajanju proračuna. Rebalanse proračuna sprejemajo po skrajšanem postopku in ni javne razprave. V občini se proračuna ne trudijo prikazati bolj transparentno.
Občina Domžale je s 30 točkami na 153. mestu. Datumov občinskih sej ne objavijo pravočasno. Občinski svet redno objavlja pregled realizacije sklepov. Zvočne posnetke hranijo do deset let. Na občini se ne trudijo proračuna narediti bolj razumljivega. V občini ni sprejetega participativnega proračuna.
Več o raziskavi si preberite na spletnih straneh zavoda Danes je nov dan.