ponedeljek, 9 decembra, 2024
3.4 C
Kamnik
3.4 C
Kamnik
ponedeljek, 9 decembra, 2024
3.4 C
Kamnik
ponedeljek, 9 decembra, 2024
3.4 C
Kamnik
ponedeljek, 9 decembra, 2024
DomovAktualnoIzjemen uspeh prostovoljnih akcij odstranjevanja invazivnih tujerodnih rastlin v Trzinu

Izjemen uspeh prostovoljnih akcij odstranjevanja invazivnih tujerodnih rastlin v Trzinu

V Občini Trzin so že v lanskem letu podprli in organizirali prostovoljne akcije »posvoji rastišče invazivnih tujerodnih rastlin (ITV)«. Odzvalo se je pet društev, rastline sta odstranjevala tudi dva zavoda, Zavod RS za varstvo narave in Zavod za gozdove Slovenije. Letos je rastišča posvojilo kar osem društev: Planinsko društvo Onger Trzin, podmladek tabornikov iz Trzina (člani Društva Roda skalnih tabornikov iz Domžal), Slovenski Geocaching klub (»geolovci«), Turistično društvo Kanja Trzin, Prostovoljno gasilsko društvo Trzin, društvo Florijan iz Trzina, Športno društvo Trzin in Mladinc Trzin. Akcijo so izvedli tudi na Zavodu RS za varstvo narave. Na zavarovanem rastišču močvirske logarice v Blatnicah so odstranili žlezavo nedotiko, zlato rozgo in navadno barvilnico. Tudi na Zavodu za gozdove Slovenije so na posvojenem rastišču odstranili navadno barvilnico.


Akcije so potekale od junija do konca septembra. Na teren so odšli od enkrat do trikrat v sezoni ter v skupno sedemnajstih akcijah odstranili več kot 500 kg rastlin. Odstranjevali so japonski dresnik, navadno barvilnico, žlezavo nedotiko, zlato rozgo, thunbergov češmin in amorfo. Odstranjene rastline so odpeljali pretežno na komunalno deponijo Dob in tudi na Barje v Ljubljani.

Občina je v sodelovanju in s sofinanciranjem Zavoda RS za varstvo narave organizirala tudi strojno mulčenje zlate rozge na območju zavarovanih rastišč močvirske logarice v Blatnicah, sama pa tudi dodatno dve košnji na območju razraščenih invazivnih in tujerodnih rastlin v Mlakah.

Trzinske akcije so zagotovo nekaj posebnega v slovenskem merilu, saj je občina Trzin prva, ki odstranjuje invazivne in tujerodne rastline na tak način, organizirano in množično z društvi. Na občini držijo pesti, da bo segel »dober glas v deveto vas« in da se jim bodo v naslednjih letih pridružile tudi sosednje občine in še druge državne inštitucije, kajti invazivke se širijo v okolju ne glede na občinske meje.

Za vse ITV velja, da je edina cenovno sprejemljiva in uspešna metoda zgodnjega odkrivanja in hitrega odzivanja. Zato je bistvenega pomena, da rastline odstranimo, ko je teh še malo. Po nekaj letih neukrepanja se namreč razrastejo do te mere, da jih je težko ali celo nemogoče odstraniti v celoti.

»Z veseljem opažava, da se zavedanje o tej tematiki vse bolj ukoreninja in da za nekatera rastišča sproti poskrbijo kar sprehajalci. Upava, da se srečamo spet drugo leto v še večjem številu,« sta sporočili Maja Brozovič in Ana Movrin, organizatorki akcije na Občini Trzin.

Udeleženci prostovoljnih akcij so zadovoljni, ker naredijo nekaj dobrega za našo naravo, se naučijo nekaj novega o invazivnih in tujerodnih rastlinah ter njihovem odstranjevanju, hkrati pa so akcije tudi prijetni družabni dogodki. Ključno je sodelovanje različnih skupin, posameznikov in lastnikov zemljišč, ki predvsem v naravi prepoznavajo te rastline in jih odstranjujejo na primeren način.

SORODNI ČLANKI

VREME

Kamnik
broken clouds
3.4 ° C
4.1 °
2.7 °
85 %
1.5kmh
75 %
pon
5 °
tor
5 °
sre
3 °
čet
4 °
pet
5 °

SLEDITE NAM NA