V občini Domžale v letu 2022 načrtujejo več naložb, ki bodo olajšale življenje vseh občanov in tudi vseh ostalih okoliških prebivalcev. Cilji projektov so izboljšava bivalnega okolja, kar želijo doseči tako z gradnjo cest kot tudi z gradnjo novih športnih objektov.
Investicije za športno udejstvovanje
V občini Domžale so usmerjeni v trajnostno mobilnost, zato gradijo kolesarsko povezavo med Domžalami in Kamnikom. Že pred začetkom je bilo treba pridobiti 50 dovoljenj lastnikov zemljišč. Gre za zahtevno gradnjo, saj morajo v prostor umestiti dva premostitvena objekta. Vrednost projekta je več kot dva milijona evrov, od tega znaša financiranje Evropske unije 80 odstotkov, še 20 odstotkov sredstev pa so pridobili iz državnega proračuna. Gradnja bo končana do jeseni. V prihodnosti bodo razmislili o gradnji kolesarskih povezav juga občine z Ljubljano.
Ni pa to edini kolesarski projekt v občini. Potekajo zadnje priprave za odprtje kolesarskega poligona na Šumberku. Čakajo le še na uporabno dovoljenje. Poligon bo primeren za gorske kolesarje, a ne bo prezahteven, tako da ga boste lahko preizkusili vsi. Gradnja je bila zahtevna, treba je bilo posekati drevesa in zgraditi nove objekte. Okvirna vrednost investicije znaša slabih 54 tisoč, nekaj manj kot 23 tisoč evrov bo sofinanciralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Na Šumberku so zdaj trim steza, pravljična pot in kolesarski poligon. Poti so ločene med seboj, tako da se obiskovalci med sabo ne motijo. Še vedno pa ostane nekaj gozda za umirjene sprehode. Preberite si več.
Druga pomembna športna investicija je gradnja skate parka v Športnem parku Domžale, kjer so člani lokalnega društva EZ3X že prej sami prostovoljno urejali ta park. Občinarjem so letos predstavili svojo idejno zasnovo, ki jih je navdušila. Graditi bodo začeli letos, skate park naj bi bil končan septembra, za samo vzdrževanje pa bodo odgovorni v društvu. Cilj parka je mlade odvrniti od računalniških zaslonov. Izvajalci bodo zamenjali tudi športni šotor v Športnem parku. Dokončali bodo park sprostitve na Viru. V sodelovanju z Japonskim veleposlaništvom in podjetjem Helios bodo prav tako na Viru zasnovali park japonskih češenj, ki bo postal prostor družinskih piknikov in ostalih druženj.
Investiranje za boljše ceste
Tudi letos bodo v občini obnavljali ceste. Nadaljevali bodo z obnovo drugega dela Slamnikarske ceste v Domžalah, od križišča z Miklošičevo vse do soseske Krizant. Posvetili se bodo še drugemu delu Virske ceste, obnovili cestišče skozi Podrečje in postavili železniške zapornice v Depali vasi. Ena največjih cestnih investicij bo gradnja enopasovnega krožišča pri Policijski postaji. Vrednost del je skoraj 400 tisoč evrov, od tega bo skoraj 300 tisoč prispevala Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo. Približno trimesečna dela bodo začeli kmalu, prvi korak bo obnovitev kanalizacije. V občini s temi projekti želijo zagotoviti večjo pretočnost prometa in čim manj motornega prometa v samem mestnem jedru.
Izobraževanje in prosti čas
Investirali bodo v projekte, ki so namenjeni izobraževanju in koristnemu preživljanju prostega časa. Postavili bodo učni čebelnjak BeeZoo ob Osnovni šoli Domžale. V njem sicer ne bo čebel, bo pa na voljo veliko informacij o teh neutrudnih delavkah. Pripravljajo dokumentacijo za prenovo OŠ Roje. Obnovili bodo streho na OŠ Venclja Perka ter zamenjali ograjo ob zunanjem igrišču, pri OŠ Domžale pa bomo sanirali atletsko stezo. Aktualna je gradnja vzhodne tribune v Športnem parku v Ihanu, pridobivajo pa tudi zemljišča za ureditev malega nogometnega igrišča z umetno travo v severnem delu Športnega parka Vir.
V Študi so lani novembra začeli graditi nov gasilski dom, ki bo hkrati tudi dom krajanov. Skupna cena projekta je nekaj manj kot 1 milijon evrov. Več o samem projektu si preberite v tem članku. V prihodnje bodo ob novem domu poskušali urediti tudi športno ploščad za športnike, otroke in družine. Za širitev Zdravstvenega doma Domžale imajo gradbeno dovoljenje, za gradnjo podzemne garaže zunanji izvajalci izdelujejo Projekt za izvedbo del (PZI dokumentacija).
Na občini iz leta v leto izboljšujejo protipoplavno vrednost. Temu namenjajo 350 tisoč evrov na leto. Urejajo brežine pri malih in večjih občinskih vodotokih.