Letos mineva 140 let od rojstva ščetarskega mojstra in ljubiteljskega fotografa Petra Nagliča iz Šmarce. Ob tej priložnosti je njegov vnuk Matjaž Šporar pripravil razstavo, ki trenutno gostuje v Galeriji Dika in je bolj kot fotografska razstava umetniška. Za njeno pripravo se je povezal z več kot 30 umetniki, ki so Nagličeve fotografije poustvarili s pomočjo različnih slikarskih, risarskih, kiparskih in grafičnih tehnik.
Peter Naglič se je rodil leta 1883 in umrl leta 1959, svoje celotno življenje je preživel v Šmarci pri Kamniku. Leta 1922 sta skupaj s svojim bratom Karlom ustanovila tovarno ščetk in nadaljevala obrt svojega očeta. Bil je strasten romar, leta 1910 je fotografiral prvo slovensko romanje v Sveto deželo. Fotografiral je z dušo, glavnino del je ustvaril med letoma 1899 in 1940. Veliko je ustvarjal tudi v Ljubljani, pomembne so predvsem njegove fotografije Plečnikov del med gradnjo. Med prvo svetovno vojno je fotografiral življenje na Ljubljanskem gradu, v njegovem fotografskem opusu pa se znajde tudi veliko posnetkov iz kamniških planin. Njegove stvaritve so pomembni pričevalec časa, ki je minil, saj je fotografiral tudi grad v Volčjem Potoku in viadukt v Borovnici.
Razstava predstavlja nadgradnjo Nagličevih fotografij, za katere že več kot 20 let s pozornostjo skrbi njegov vnuk, ki pa deda nikoli ni poznal, saj se je rodil leto in pol po njegovi smrti. »V arhivu svojega deda sem naštel za več kot 10.000 fotografij, leta 2013 so v Slovenskem etnografskem muzeju digitalizirali celotno njegovo zbirko. Ideja za razstavo je stara že šest ali sedem let. Prva slika za razstavo je nastala že leta 2016 , in sicer portret Nagliča, ki ga je izdelal Tomaž Perko. Nato sem nadaljeval s kontaktiranjem umetnikov, nastalo je več kot 40 del,« je več o razstavi povedal Matjaž Šporar.
»Rdeča nit razstave je edinstvena. Matjaž Šporar je začel z idejo, da bi črno-beli zapisi časa oživeli v risarskih, slikarskih ali v kiparskih delih. Slovenski umetniki so se predstavili v različnih slogovnih izrazih, likovnih rešitvah in interpretacijah. Razstavo bi lahko tematsko razdelili na tri sklope. V prvem vidimo potrete avtorja in njegove družine, umeščene v domače okolje ter tudi žanrske motive. V osrednjem prostoru so upodobitve številnih slovenskih krajev, tudi Kamnika in okolice, ki so povezani z Nagličem in njegovim življenjem ter tudi upodobitve iz romarskih poti kot na primer iz Višarij in Svete dežele,« je postavitev razstave razložil umetnostni zgodovinar in etnolog Andrej Doblehar. Peter Naglič je fotografiral tudi dogodke, šege in navade, te fotografije so bile navdih za grafike.
Pri vsakem umetniškem delu je tudi prikazana fotografija, ki jo je postvaril avtor. Ob jubileju so na Pošta Slovenija izdelali tudi posebne znamke.
Razstava v Galeriji Dika v Kamniku bo odprta do 13. januarja, lahko si jo ogledate vsak torek od 9. do 12. ure, petek od 17. do 20. ure in v soboto od 9. do 12. ure. Razstavo so lahko občudovali že spomladi v Zavodu Svetega Stanislava, v novem letu pa bo na ogled v Galeriji Domžale.