Res je bil čisto pravi dan za ekodan, ki je v petek, 1. aprila, po dveh koronskih srečanjih na daljavo znova potekal v živo na GSŠRM in na terenu. Dijakinje in dijaki programov ekonomski tehnik in predšolska vzgoja so ta dan obeležili z različnimi dogodki in aktivnostmi.
Prvi letniki so sodelovali na delavnicah, ki so jih zanje pripravili 2. letniki programa predšolska vzgoja. Začelo se je z ogledom videa o globalnem segrevanju, nato pa so dijaki razpravljali o vzrokih zanj, o tem, kako ga preprečiti, zaključili pa s pogovorom o tem, kako globalno segrevanje vpliva na živali, in z ustvarjalnim pisanjem – ugankami in pesmicami na temo poljubnih živali.
Drugošolci obeh programov so imeli prav tako pester program: poslušali so predavanje bivšega gimnazijca GSŠRM, malakologa gospoda Slapnika, o vodi, si ogledali dokumentarni film Dan nič in na terenu opazovali pot vode na delavnici z istim imenom, ki sta jo pripravila laboranta naravoslovnih predmetov na GSŠRM, gospa Zabrič in gospod Strehar.
Po ogledu dokumentarnega filma Prava cena so tretješolci programa ekonomski tehnik prisluhnili predavanju mag. Ivana Kende, energetskega svetovalca, o pridobivanju zelene elektrike in načinih varčevanja z energijo. Delovni dan se je zaključil z anketo mednarodnega projekta Young Reporters for the Environment, s pomočjo katere so dijaki zbirali informacije o zeleni energiji in posledicah podnebnih sprememb.
Delavnico z naslovom Hitra moda oz. problematika tekstilne industrije sta za dijakinje in dijake tretjega letnika predšolske vzgoje pripravili in vodili profesorici na GSŠRM, Mateja Ilibašić in Katarina Rudolf. Začelo se je s teoretičnim uvodom, ki mu je sledila praktična izvedba, in sicer delavnica prenove starih oblačil, ki jo je vodila ustvarjalna roka izdelkov Bushka, Maja Miladinovič.
Bodoči ekonomisti, četrtošolci programa ekonomski tehnik, so sodelovali na delavnici YOUNG GREENtrepeneurs, ki jo je izvedla gospa Nika Škerjanec iz zadruge KIK štarter Kamnik, “predšolci” pa so v Arboretumu Volčji Potok bili “zeleni” na terenu in se tam udeležili delavnice.
Naš ekodan je bil tudi mednarodno obarvan. V okviru Ekošole in Mladih poročevalcev za okolje (Young reporters for the Environment) mednarodno sodelujemo s partnerskima šolama iz Turčije. Dijaki so pod vodstvom profesorice Tatjane Cvrtila Ložar pripravili dva vprašalnika na temo ekologije, pridobljene podatke pa bodo uporabili v skupnih prispevkih.
Prav tako pripravljajo članek o tem, kako podnebne spremembe povzročajo naravne katastrofe – Climate Changes Causing Forest Fires in Turkey and Frost in Slovenia s šolo Terakki Vakfi Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu HighSchool. V zadnjih letih v obeh državah čutimo posledice podnebnih sprememb. Dijaki obeh šol raziskujejo dve uničevalni posledici, gozdne požare v Turčiji in pozebo v Sloveniji.
S šolo İDV Özel Bilkent High School Ankara pripravljajo še članek o sončni energiji, The potential of renewable and solar energy.
Dogodek so kot pravi novinarji in fotografi ovekovečili dijakinje in dijaki programov ekonomski tehnik in predšolska vzgoja – Tjaša Vugrinec, Matic Mežnar, Daniel Račić, Iza Bela Ivanko, Pia Pinoza, Nejc Wiegele, Nika Sikošek, Nika Sotošek, Sara Kregar in Tija Vidovič pod vodstvom mentorjev, profesorice Vesne Fabjan in profesorja Janeza Klemenčiča.
Pod mentorstvom profesorice Tatjane Cvrtila Ložar sta dogodek v angleškem jeziku ovekovečili Lara Cigoj in Lara Ocepek, dijakinji programa ekonomski tehnik.
Zelo zanimiv dan se je zaključil s tradicionalnim tekom Majstri tečemo za lepši jutri, na katerem so prostovoljno sodelovali dijaki in zaposleni na GSŠRM.
GSŠRM PRESS