Vsi lastniki priobalnih zemljišč ob vodotokih 2. reda ste po določilih 100. člena Zakona o vodah dolžni sami zagotavljati odstranjevanje odvečne zarasti na bregovih, odstranjevanje plavja (odpadlega listja in drugih plavajočih predmetov), odpadkov, drugih opuščenih in odvrženih predmetov ter snovi z vodnih in priobalnih zemljišč.
Iz zemljišč morate odstraniti odmrle, poškodovane in odvečne zarasti ter plavje iz brežin in priobalnega zemljišča, zlasti zarasti, ki segajo v strugo potoka.
V priobalnem pasu vodotoka, pet metrov od zgornjega roba brežine potoka, je treba ohranjati nepretrgano drevesno in grmovno zarast, zato ne smete izvajati golosekov, iz bregov pa morate odstraniti propadlo in odstranjeno zarast ter odpadke na naravi neškodljiv način. Počistiti morate odpadke in odvržene predmete (o morebitnem odlaganju tretjih oseb je treba obvestiti pristojno inšpekcijsko službo). Na urejenih odsekih vodotokov v strnjenih naseljih je treba redno kositi brežine in priobalni pas vodotokov.
Na priobalna zemljišča nihče ne sme odlagati vejevja ali lesa ali postavljati kakršnih koli ovir, vzdolžnih ali prečnih ograj, deponiranje bal sena in drugih pridelkov, gradbenega materiala in gradbenih odpadkov, tudi v smislu začasnih deponij.
Pri načrtovanju vegetativnega vzdrževanja to je predvsem pri odstranjevanju grmičevja in drevja, je treba upoštevati, da je, v skladu z Zakonom o divjadi in lovstvu prepovedano odstranjevanje zarasti ob vodnih koritih v obdobju med 1. marcem in 1. avgustom.