Tako menijo v Knjižnici Domžale in na Območni obrtni zbornici Domžale, zato so ob podpori Občine Domžale uredili prvo podjetniško knjižnico, hkrati pa začeli tudi s podjetniško bralno znalko. Oba projekta sta zaenkrat namenjena občanom krajev, ki jih obe instituciji pokrivata, torej Domžalčanom, Trzincem, Mengšanom, Moravčanom in Lukovičanom, ter sta prva in edinstvena v Sloveniji.
V podjetniški knjižnici, ki so jo uredili v prostorih domžalske obrtne zbornice, je trenutno za izposojo na voljo 275 knjig, nabor pa se bo še dopolnjeval. »Koronski časi so prinesli določene spremembe tudi v knjižnično dejavnost. Fizični obisk je nekoliko upadel, zato smo začeli premišljevati, kako ljudi vseeno privabiti k branju. Odločili smo se za postavitev premičnih zbirk na določenih strateških lokacijah, kjer tudi sicer delujemo. Pobudo smo predstavili tudi direktorici Območne obrtne zbornice Domžale Karolini Kalan, kajti vemo, da je branje pomembno za vse starostne skupine in prav za vse profesionalne profile oz. za vse ljudi, ki želijo ustvarjati,« je o nastanku posebne knjižnice na njenem odprtju povedala Barbara Zupanc Oberwalder, direktorica Knjižnice Domžale, in dodala, da so v naboru knjige, ki pokrivajo vsa področja znanja in človekovega bivanja, od ozko profesionalnih knjig do leposlovnih. Ob tem Karolina Kalan poudarja, da to nikakor niso zaprašene knjige, temveč aktualne, za katere je veliko zanimanja. Med njimi najdemo, na primer, delo Aljoše Bagola Kako izgoreti in vzeti čas v svoje roke, pa biografijo Radka Poliča Raca in še mnoge druge. Natančen seznam vseh knjig najdete na spletni strani https://www.domzale-ooz.si/podjetniska-knjiznica/.
Ker je zbirka v prostorih obrtne zbornice premična, so knjige na voljo vsem občanom. »Ni se treba včlaniti v obrtno zbornico ali domžalsko knjižnico. Dovolj je, da občani pridejo do nas, saj s tem želimo prispevati k širjenju bralne kulture,« poudarja Kalanova. Prav tako knjige, ki si jih lahko sposodite na dom ali prebirate kar v podjetniški knjižnici, ki jo odprta v času uradnih ur obrtne zbornice (ob ponedeljkih od 9. do 12. ure, sredah od 12. do 16. ure, ob petkih od 9. do 12h. ure), niso namenjene zgolj podjetnikom, ampak prav vsem. V prihodnje želijo v podjetniški knjižnici organizirati še razne pogovore in debatne ter knjižne klube, enkrat na teden pa bo na voljo tudi individualno specializirano svetovanje za bralce.
Podjetniška bralna značka za opolnomočenje sedanjih in bodočih podjetnikov
V obeh institucijah so želeli storiti še korak naprej, zato so se lotili še enega projekta, in sicer podjetniške bralne značke. Na domžalski obrtni zbornici so skupaj s knjižnico Domžale pripravili izbor šestnajstih knjig, za katere menijo, da bi jih morali prebrati vsi, ki se želijo opolnomočiti na področju podjetništva. Bralec, ki želi opraviti podjetniško bralno značko, mora prebrati tri knjige iz seznama, ki je na voljo na spletni strani domžalske obrtne zbornice, in eno po lastnem izboru, ki je lahko tudi leposlovna. Na zloženko, ki jo prejme, bralec zapiše misel iz knjige, ki ga je najbolj nagovorila. Vsem, ki bodo sodelovali, bodo na slavnostni podelitvi podeljene plakete. »Upamo, da bo podelitev potekala ob domžalskem občinskem prazniku v aprilu. Morda bomo trajanje podjetniške bralne značke podaljšali do poletja, kajti začetek se nam je zaradi ukrepov ob covidu-19 nekoliko zamaknil. Sprva smo namreč načrtovali, da bomo projekt predstavili že oktobra lani,« je povedala Kalanova.
Prvo leto bo podjetniška bralna značka namenjena lokalni skupnosti, kasneje pa imajo v obeh institucijah željo, da bi že v naslednjem šolskem letu projekt razširili na nacionalni nivo. Poleg tega hkrati načrtujejo še izdajo avtorskega priročnika z naslovom Od hobija do dobička. »Kasneje bomo vsako leto ali pa na dve leti dodali še eno lastno avtorsko knjigo in počasi širili nabor tistih knjig, za katere menimo, da jih je dobro prebrati,« je poudarila Kalanova, ki skupaj z Zupanc Oberwaldovo upa, da bo k sodelovanju v podjetniški bralni znački pristopilo čim več ljudi, saj obe menita, da je prav branje tisto, ki bo družbo peljalo naprej. Zato vabljeni tako v podjetniško knjižnico kot tudi v stalne enote domžalske knjižnice – v nekaterih od njih (Mengeš, Moravče, Ihan in Šentvid pri Lukovici) so že postavljeni tudi paketnike za samostojno 24-urno izposojo in vračilo gradiva, s čimer bodo knjige še bolj približali potrebam sodobnega bralca.