Bošnjaško društvo Ruh Domžale je v petek, 16. februarja, v Knjižnici Domžale organiziralo kulturni večer Najljepše riječi ob mednarodnem dnevu maternega jezika. Z obeleževanjem tega dne spodbujamo spoštovanje lastnega in hkrati drugih maternih jezikov, varujemo večjezičnost in ohranjamo kulturno raznolikost. Kot se takšnemu dnevu poda, je večer potekal v njihovem maternem, bosanskem jeziku.
»Središče današnje prireditve so otroci in otroške pesmi, saj so otroci naš zaklad, tisto najvrednejše, kar imamo. Trudimo se na vse načine, da naš jezik in kulturo prenesemo naprej, kot so nas učili naši starši,« je v uvodu povedal povezovalec večera Sefadin Korać. »Vsi jeziki tega sveta imajo svojo lepoto, ampak najtoplejši nam je tisti jezik, ki smo se ga naučili od mame. Nam Bošnjakom je materni jezik bosanski, ne glede na to, od kod prihajamo in kje živimo,« je dodal. Večina nastopajočih se je ob tej priložnosti prvič naučila bošnjaških ljudskih in otroških pesmi, ki so v njihovi domovini, Bosni in Hercegovini, del učnega načrta maternega jezika v osnovnih šolah.
Prisotne je nagovoril tudi predsednik Bošnjaškega društva Ruh Domžale Alem Kasumović, ki je izpostavil pomen maternega jezika. »Jezik in narodnost ne oblikujeta svojega ljudstva, ampak ljudje oblikujejo svoj jezik in narod, s tem, kako živijo, prinašajo bogastvo svojemu narodu,« je povedal predsednik društva. »Niste bili rojeni kot Kitajci, Pakistanci, Nemci, Francozi, ampak vas je bog izbral za Bošnjake. Bošnjaki so en lep narod, ki ga potopisci opisujejo kot dober narod,« je dodal in poudaril pomen spoštovanja in ohranjanja lastne kulture in jezika.
Uvodna točka večera je bila pesem Srebrenicu moja, ki jo je napisal Alem Kasumović, zapeli pa so jo pevci in pevke Bošnjaškega društva Ruh Domžale. Znak društva je sestavljen iz zlate lilije, simbola bošnjaškega naroda, in klasja, grba Občine Domžale, kot mesta, ki jim je odprlo svoja vrata in kjer vzgajajo svoje otroke. Vse skupaj objema bela roža, simbol Srebrenice, ki predstavlja sporočilo, ki ga pošiljajo vsem, da nikoli ne pozabimo, kakšno ceno je moral plačati njihov narod, da obstaja.
Nastopajoči so se predstavili z ljudskimi in otroškimi pesmimi ter dramskimi besedili v bošnjaškem jeziku, in sicer so nastopili: Tarik Korać, Ilvana Džakulić, Nejra Krupić, Ariana Velagić, Lahira Škrijelj, Sami Karamujić, Bilal Bužimkić, Adin Korać, Din Hairlahović. Večer je zaključil pevski zbor društva Ruh.
Eva Grašič









