Od včeraj naprej si lahko v Galeriji Miha Maleš ogledate razstavo Maleševih živopisnih upodobitev narodnih noš in bogatih vzorcev na kamniških majolikah. Razstava Preplet: barvitost in vzorci, je tako prvi od številnih dogodkov, ki se bodo v čast narodnim nošam zvrstili v naslednjih treh dneh.
»Današnja razstava je prav namensko narejena za 50. Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine kot nekakšna kombinacija prepleta zelo živahnih vzorcev in barv izpod čopiča Mihe Maleša in značilne kamniške majolike,« je uvodoma povedala direktorica Medobčinskega Muzeja Kamnik Zora Torkar.
»Kamnik se z narodnimi nošami identificira že zelo dolgo, saj tradicija kamniških narodnih noš sega že v začetek 20. stoletja. Narodna noša je bila vedno simbol slovenstva in v času ponemčevanja so zavedni Slovenci svojo narodno identiteto izkazovali tudi s temi oblačili. Najbrž ni naključje, da je ta festival dobil svoje pomembno mesto ravno v Kamniku, kjer se je ohranil do danes, ko praznujemo 50. ponovitev prireditve nacionalnega pomena. Celotno dogajanje pa ima skupni imenovalec – ponosni prikaz slovenske identitete. Vrhunec dogajanja seveda predstavlja nedeljska povorka narodnih noš, ki je zasnovana strokovno in je sestavljena iz različnih slovenskih formacij ter skupin. Dr. Bojan Knific je letos povorko zasnoval tako, da je v prvem delu prikazanih petdeset različnih tipov oblačenja petdesetih različnih skupin, ki bodo predstavljale različne načine oblačenja iz različnih obdobij v različnih krajih Slovenije,« je v uvodnem nagovoru povedal župan Matej Slapar.
Več o razstavi sta povedala njena avtorja Saša Bučan in Marko Kumer. Bučanova je ob odprtju razstave povedala: »Miha Maleš je bil vsestranski umetnik, ki ga je zanimala umetnost v mnogoterih pogledih. V svojem liričnem likovnem jeziku se je v svoji zreli dobi ukvarjal tudi z motivom narodnih noš. V upodobitvah predvsem makedonskih, bosanskih in tudi slovenskih narodnih noš se je izkazal kot izjemno dognan kolorist. Na monotipijah barvitost celo prevlada nad njegovo značilno črto«. Več o razstavi kamniških majolik je povedal Kumar: »Še danes so najbolj prepoznavne tiste majolike, ki so izdelovali v keramični tovarni Svit od začetka petdesetih let 20. stoletja do konca svojega obstoja leta 2008. Majolika je z leti postala tako rekoč mitološki predmet, tesno povezan s samobitnostjo slovenskega naroda. Tudi ljudske pesmi jo opevajo kot simbol dobre in vesele družbe.« Razstava bo na ogled do 8. oktobra.