Že tradicionalno prvo soboto v oktober člani PD Bajtar poskrbijo, da po Veliki planini zadiši po golažu. Tako se je v soboto, 1. oktobra, Velika planina zavila v meglo, vseeno pa so članice in člani PD Bajtar pripravili praznik, kjer so v Velikem stanu prevzeli ključ od pastirjev z željo, da planino varujejo.
Ekipa, zadolžena za kuhanje golaža, je bila že od ranega jutra v akciji. Po predaji ključa so zapeli bajtarsko himno, nastalo izpod peresa pokojnega bajtarja Mira Repiča, ki bajtarje povezuje že dolgo vrsto let. Županja bajtarjev Darja Hribar je zbranim namenila naslednje misli: »Lep pozdravljeni, dovolite mi, da nas na kratko predstavim. V zadnjih letih število bajtarjev nekoliko niha in šteje okoli 100 rednih in podpornih članov. Kot vsa društva si tudi bajtarji v naših vrstah želimo več podmladka. Nadaljujemo tradicijo, ohranjamo običaje, velikoplaninsko življenje in planinski turizem, da bi planina ostala naravna, čista in, kot radi rečemo, brez dolinske navlake. Bajtarji sodelujemo tudi z ostalimi deležniki na planini, posebej pa bi izpostavila pastirje, kmete, planinska društva iz kamniškobistriškega območja ter planinske domove. Več o delovanju si lahko ogledate na naši spletni strani in preberete v knjigi Ko se planina preobleče ter v jubilejnem zborniku, ki je bil izdan ob 90. obletnici bajtarstva na planini«.
Kulturnik Jure je predstavil delovanje v pretekli sezoni in povedal, da so bajtarji organizirali turni pustni smuk, sodelovali so v rožnem dnevu, ki ga je organiziralo Planinsko društvo Domžale, izvedli so malo turo na Viševnik, veliko turo na Kočo na Jezero. V naslednjem tednu se bodo udeležili dogodka Jabolka navdiha, priredili bodo pohode po Veliki planini.
»Druščina, velika zahvala za to, da tradicijo že 93 let obujate, negujete in sestavljate. Tudi zaradi edinstvenega bajtrstva je naša planina najlepša, edinstvena in najbolj obiskana visokogorska planota. Poseben pečat planini daje Kopačeva arhitekturna zasnova bajt, kmetje, ki poleti pasejo krave, poseben del pa so tudi običaji. Želim si, da se bajtarstvo ohranja še naprej,« je povedal kamniški župan, Matej Slapar.
Podeljene so bile značke in priznanja. Prisotna je bila hribovska mornarica, ki že 30 let neprekinjeno obiskuje to prireditev, golaž pa so blagoslovili člani »bajtarskega farovža«.