V četrtek, 11. aprila, so v Knjižnici Domžale slavnostno odprli fotografsko razstavo portretov častnih občanov in občank Občine Domžale. Predstavili so delo in poslanstvo vsakega posameznega častnega občana in občanke. Štirje častni občani: dr. Miroslav Stiplovšek, Peter Primožič, Alojz Stražar, Matjaž Brojan in častna občanka Vera Vojska so z nami delili nekaj svojih misli in občutkov; svojci, prijatelji in sodelavci ostalih prejemnikov naziva pa nekaj spominov, ki jih vežejo nanje.
Dobrodošlico v hramu kulture in dnevni sobi občine je gostom najprej zaželela direktorica Knjižnice Domžale mag. Barbara Zupanc Oberwalder. Poudarila je, da je ravno naša preteklost tista, na kateri lahko gradimo našo prihodnost. V nadaljevanju pa je zbrane nagovorila tudi županja mag. Renata Kosec, namreč ta naziv Občina Domžale podeljuje na podlagi Odloka o priznanjih Občine Domžale in pripada posameznikom, ki so obogatili življenje občanov in poskrbeli za višji ugled same občine. Županja si šteje v čast, da 5 častnih občanov in občank tudi osebno pozna. Rada se srečuje in pogovarja z njimi, saj so prave enciklopedije vsega dogajanja, ki se je zgodilo in se še dogaja v Domžalah. Verjame, da so vsi lahko v velik navdih tudi mlajšim generacijam. Mladi flavtistki Zoja in Ela, učenki Glasbene šole Domžale, sta večer popestrili z glasbenimi točkami, na klaviaturah pa ju je spremljal Miran Juvan.
Povezovalec večera Aljaž je predstavil vseh devet častnih občanov in eno častno občanko Občine Domžale. Fotografije na razstavi so opremljene z zapisi njihovih dosežkov in prizadevanj, v vitrinah pa so na ogled predmeti, ki jih predstavljajo.
Prvi častni občan, Stane Habe je naziv prejel leta 1994 za življenjsko delo na področju glasbene kulture. Zaslužen je za ureditev zakonodaje na področju glasbenih šol. Milan Flerin, ki je bil zaslužen za razvoj šolstva, je naziv prejel leta 1997. Organiziral je društva in aktivnosti, prizadeval pa si je tudi za ohranitev kulturne dediščine- zaščito cerkve v Grobljah. Jernej Lenič je bil z nazivom odlikovan za požrtvovalno delo na mnogih področjih, deloval je na šolskem področju, prizadeval se je za razvoj kraja in aktivno deloval v društvih, organiziral je Društvo Lipa- univerzo za tretje življenjsko obdobje. Jože Pogačnik je naziv prejel za življenjsko delo za prispevek na gospodarskem in širšem družbenem razvoju domžalske občine. 22 let je izjemno uspešno vodil tovarno Tosama. Dr. Miroslav Stiplovšek je bil odlikovan za življensko delo na področju novejše zgodovine, kulture in raziskovalne dejavnosti. Bil je profesor in predstojnik Oddelka za zgodovino na Filozofski fakulteti, s svojim delom pa je pokazal, da je raziskovanje lokalne zgodovine enako pomembno kot/ in akademsko. Peter Primožič je prejel naziv za svoje prizadevno delo pri razvoju občine in prostovoljstva. Odlično je sodeloval z občani in občankami, ko je opravljal funkcijo predsednika Skupščine občine Domžale, kar je omogočilo velik napredek različnih dejavnosti v občini. Dr. Velimir Vulikić je naziv prejel za bogat knjižni opus, ki prispeva k poznavanju kulture in zgodovine Občine Domžale. Pisal je knjige na različne teme, predvsem pa njegovo delo zajema obsežne raziskave zgodovine zdravstvenega in zobozdravstvenega področja. Ena najbolj prepoznavnih osebnosti v domžalski občini, Vera Vojska, je naziv prve častne občanke prejela leta 2020. Naziv je prejela za svojo požrtvovalnost, sposobnost povezovanja, skrb za sočloveka in promocijo občine. Po poklicu predmetna učiteljica slovenskega jezika in zgodovine je delovala na različnih področjih: vključevala se je v politične, humanitarne, turistične in organizacijske aktivnosti. Alojz Stražar, ljubiteljski režiser, scenarist in organizator dogodkov, predsednik Kulturnega društva Miran Jarc Škocjan, je naziv prejel za življenjsko delo na področju kulture v Domžalah. Zaslužen je za to, da je Poletno gledališče Studenec danes drugo največje pokrito letno gledališče v državi. Lani je naziv prejel Matjaž Brojan, za svoje življenjsko delo na področju ohranjanja kulturne dediščine in novinarstva. Kot radijski novinar je pokrival dogajanje v domžalski občini, napisal je mnogo knjig o življenju in delu v Domžalah, z raziskovalnim delom na področju zgodovine in kulturne dediščine pa prispeva k ohranjanju in ozaveščanju o lokalnih značilnostih nas in zanamcev.
Ob zaključku večera je županja mag. Renata Kosec prejemnikom naziva častni občan in občanka ali svojcem za spomin podelila fotografije, ki so razstavljene. Večer se je zaključil s prijetnim druženjem in pogostitvijo.
Razstava bo na ogled od 11. aprila do 3. maja v Knjižnici Domžale.
Eva Grašič